Smelting experiments of hematite and black sea sands
Karadeniz kumu ve hematit filizinin izabe deneyleri
  1. Tez No: 47504
  2. Yazar: EMİNE YIKILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HADİ ÖZBAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
vii ÖZET Bu çalışmanın en önemli amacı, ilkel şartlarda demir içeren maden filizlerinin metale indirgenebildiğim göstermektir. Bu amaçla iki değişik maden filizi seçilmiştir. KestePden Çamardi hematiti ve Karadeniz kumlan. Bu kumların eski çağlarda demir cevheri olarak kullanılmış olabilecekleri düşünülmektedir. Karadeniz kumlarının rengi siyahtır ve magnetik özelliğe sahip oldukları bilinmektedir. İzabe işleminden önce hematit parçalanıp toz haline getirilmiştir. Bütün deneyler odun kömürüyle sıvanmış potalarda yapılmıştır. Odun kömürü indirgen madde ve ısı kaynağı olarak görev yapmıştır. Deneylerin büyük çoğunluğu yalıtımı iyi bir fırında yapılmıştır. Zamandaki ve sıcaklıktaki küçük değişikliklerin deneylerin sonuçlan üzerinde önemli bir etkisi yoktur. Sonuçta, izabe deneyleri başardı olmuştur. Hematit ve kumlar bu şartlarda indirgenebilmiştir. Kum izabe deneylerinin verimi yüksek değildir çünkü bu kumların içerdiği demir miktarı düşüktür. Karadeniz bölgesi kumlarının antik çağlarda demir kaynağı olarak kullanılmış olduğu görüşüne varılmıştır.
Özet (Çeviri)
vi ABSTRACT The most Important aim of this study was to show that iron bearing ores could be reduced to metal In primitive conditions. For this purpose two different ores were chosen. Hematite ore from Çamardı Kestel and Black Sea sands which have been thought of as an early source of iron ore. Black Sea sands were black in color and were found to be magnetic. Hematite was crushed and powdered before smelting. All the smelting experiments were done using charcoal lined crucibles. Charcoal used as the reducing agent and the necessary heat source. Most of the experiments have been carried out in muffle furnace. Variations in time and temperature had no important effect on the results of the experiments. At the end, the smelting experiments were very succesful and both hematite and the sands could be reduced under the primitive conditions. The yield of sand smelting experiments was not high since they had low iron content. From these results it can be concluded that the sands of Black Sea region would have been a source of iron in antiquity.