Calculation of lid-driven cavity flow at high reynolds numbers
Yüksek reynolds sayılarında yüzey tahrikli boşluk içindeki akışın hesaplanması
- Tez No: 47502
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALUK ÖRS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Bu çalışmada, iki boyutlu boşluk içinde üst yüzeyden tahrikli sıkıştırılmaz viskoz bir akışkan için akış denklemlerin sayısal olarak integrali alınmıştır. Sonuçlar 100 ile 3200 arasındaki Re sayılan için elde edilmiştir. Boşluk içindeki akışın davranışları farklı Reynolds sayılarında incelenmiştir. Problemin sonlu elemanlar yöntemi ile bulunan çözümünde, çoklu düğüm yönteminin sonuçlar üzerindeki etkileri iterasyon sayısı, yakınsama oranı, ve hata gibi farklı parametrelerle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, governing equations arc numerically integrated for two dimensional incompressible viscous flow in a lid driven cavity flow. Solutions are obtained over a range of Re from 100 to 3200. The behaviour of the cavity flow is evaluated at the different Re numbers.The effects of multigrid method on the results are examined for finite element solutions of the problem in the different parameters such as number of iteration, convergence rate and error.