Semantic prefetching and caching in 5G
5G için anlamsal ön getirme ve ön belleğe alma
  1. Tez No: 475033
  2. Yazar: CAN MEHTEROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN ONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Son yıllarda yaşanan mobil cihaz kullanımındaki artış mobil ağ servislerine ve düşük gecikmelere ihtiyaç duyan uygulamalara olan ihtiyacı artırdı. 5G mobil ağlarından gecikme sürelerinin günümüz ağ servislerinin sağladığı gecikmelerden çok daha az olması beklenmektedir. Gecikme sürelerini düşürmede kullanılan en yaygın yöntemlerden biri içerikleri kullanıcıya yakın yerlerdeki önbelleklere almaktır. Fakat günümüzde kullanılan yöntemler yeteri kadar verimli değildir. Bu tezde 5G mobil ağlardaki gecikme sürelerini azaltacak, peş peşe gelen kullanıcı isteklerini akıllı bir şekilde tahmin eden ve gerekli içerikleri önceden önbelleğe alan bir yöntem öneriyoruz. Bu yöntemde mobil kenar hesaplama ile anlamsal çıkarım yaparak kullanıcının ileride yapacağı istekleri tahmin edip gerekli içerikleri önbelleğe almaktayız. Önerilen çözümü emülasyonlarla doğruladık ve literatür ile karşılaştırdık.
Özet (Çeviri)
Recent popularity of mobile devices increased the demand for mobile network services and applications that require minimal delay. 5G mobile networks are expected to provide much lesser delay than the present mobile networks. One of the conventional ways for decreasing latency is caching content closer to end users. However, currently deployed methods are not effective enough. In this thesis, we propose a new astute caching strategy that is able to smartly predict subsequent user requests and prefetch necessary contents to remarkably decrease the end-to-end latency in 5G systems. We employ semantic inference by mobile edge computing, deduce what the end-user may request in the sequel and prefetch the content. We validate the proposed technique by emulations and compare it with the state of the art.