The role of festivals in urban identity: A study on the relationship between perception and experience of place; case of Şeb-i Arus
Festivallerin kentsel kimlikteki rolü: Algı ve mekansal deneyimin ilişkisi üzerine bir çalışma; Şeb-i Arus örneği
- Tez No: 475045
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELTEM ŞENOL BALABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Eğlendirme özelliklerinin yanında festivaller, bireyler ve mekanlar arasında bağ kurmaktadırlar. Bir mekana ilişkin kollektif algı ve deneyimler bu mekanın kimliğini oluşturmaktadırlar. Festivaller yer aldıkları yerele dair hikayelere veya belirli gruplara hitap eden temalara sahip oldukları için, hatıra ve deneyimlerin sembollerini oluşturan ve mekanı daha kişisel ve özgün kılan mekansal simgeler olarak tanımlanabilir. Şehirlerin küresel rekabetçiliğinde, festivaller sıklıkla ilk dinamikler arasında yer almaktadır. Kentsel politikalarda ekonomik etkileri dikkate alınırken, bu çalışma hangi girdilerin bu etkiyi yarattığını cevaplamaya çalışmaktadır. Bu nedenle, kentsel tasarımın çevresel psikoloji yönü festivaller bağlamında ele alınmıştır. Dinin Türkiye'de kollektif kimlik oluşturmak bakımından güçlü bir araç olması göz önünde bulundurularak, dikkate değer bir devlet desteğine sahip olan bir alan çalışması seçilmiştir. Şeb-i Arus, dini teması ve anlamı bakımından festival olarak ele alınmıştır. Konya ve Mevlana'nın kentsel kimlik bağlamında güçlü olan ilişkisinde, Şeb-i Arus festivali de merkezi önemde incelenmiştir. Özgünlük mekansal kimliği oluşturan temel özellik olduğu için, mekanlarına özgü olan festivaller bu kimlikte önemli bir role sahip olabilirler. Mekansal deneyim bağlamında incelenen festivallerden yola çıkarak söylenebilir ki, anlam, aktivite ve form bakımından özgün olan festivaller bulundukları şehrin özgün olarak algılanmasını sağlayabilir. Fakat, aktivite ve form bileşenlerini etkileyen yanlış tasarım kararları farklı şehirlerde benzer festival mekanlarının oluşmasına ve bu şehirlerin kimliğinin değişmesine yol açabilir. Bu yüzden, festivaller kentsel kimliğe etki edebilen dinamik kent elemanları olarak sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Festivals, besides their entertainment features, constitute connections between communities and places. Collective perceptions and experiences about a place generate the identity of that place. Since festivals have stories about their locals or themes that appeal for specific groups, they can be defined as place icons which contribute the symbols of peoples' memories and experiences that make the place more personal and unique. In the global competition of cities, festivals are often placed among the first dynamics. While their economic impact is considered in urban policies, this study tries to answer which inputs create this impact. Therefore, the environmental psychology aspects of urban design are discussed in the context of festivals. Considering religion is a powerful tool to create collective identity in Turkey, a case study that has considerable support from government is chosen. Şeb-i Arus is taken as a festival due to its religious theme and meaning. Besides the strong relationship between Konya and Rumi in the context of urban identity, Şeb-i Arus Festival has been investigated as an essential concern in this respect. Since uniqueness is the key feature for creating place identity, festivals that are unique to their places can play a major role in identity of place. Festival analyzes in the context of experience of place show that unique characteristics of the festivals in terms of meaning, activity and form can enable their cities be perceived as unique. However, wrong design decisions which affect activity and form components may create similar festival places in different cities and change the identity of the cities. For this reason, festivals are presented as dynamic urban elements which may affect the urban identity.