The evaluation of awareness and implementation of biophilic design patterns in healthcare environments: Case study the Pars Hospital in Iran
Sağlık çevrelerinde biyofilik tasarım kalıplarının farkındalığının ve uygulanmasının değerlendirilmesi: İran Pars Hastanesi örneği
- Tez No: 486595
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİLE TİFTİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Mimarlık, Hospitals, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Günümüzde insanlar zamanlarının çoğunu alçıpan, beton, ahşap ve çelik ile çevrelenmiş yapay olarak inşa edilmiş ortamlarda geçiriyorlar. Dahası, gelişmiş ülkelerdeki insanların dörtte biri, yoğun ve kalabalık şehirlerde ikamet ediyor ve / veya çalışıyor. Aslında insan yapımı ortamlar, insanlar için doğal çevreyle bağlantı kurma fırsatını zayıflatır. Bu ortamlar, ekolojik ve duyusal yoksunlukla doludur ve insan- doğa bağlantısının zayıflamasına neden olur (Kellert, 2012). Sağlık hizmetleri, özellikle, insan sağlığının temel yönlerini ihmal ederek rahatsızlıkların ortadan kaldırılmasını vurgular;“iyileştırmek için değil tedavi için”tasarlanmıştır. Yatalak hastalar sıkıcı duvarlar, yumuşak tavan plakaları, az gündüz ışığı, birkaç doğa manzarası ve dışarıya çıkma ihtimali düşüktür. Stres, ağrı, endişe ve depresyonu yoğunlaştırabilir, hastaneye daha fazla saat, personel ve kaynak maliyeti getirir. Bununla birlikte, tasarım ile doğayla olan bu bağlılık, tasarım endüstrisi tarafından güçlendirilebilir çünkü tasarım, bu ilişkiyi, insanlar ve doğal unsurlar arasındaki karşılıklı bağımlılığı teşvik eden yerleşik çevre çözümleri yoluyla geliştirme kabiliyetine sahiptir. Başka bir deyişle, özellikle mimarların ve iç mimarın, sağlıklı, üretken ve terapötik mekanlar yaratma olanaklarını sağlamak birçok insanın sorumluluğundadır. Bu nedenle, bu araştırma doğayla olan insan ilişkisini yeniden canlandırmayı amaçlıyor ve günümüzde modernitenin bir sonucu olarak artan mevcut boşluğu kapatmaya çalışıyor. Biyofılik tasarım uygulayarak, bu boşluğu kapatmak için bir yaklaşım. Biyofilik tasarım ise, biyofilya kavramını mimariye taşıyor. Araştırmalar insanın doğa ile iç içe geçen yapılar içinde daha verimli çalıştığını, daha çabuk iyileştiğini ve daha kolay öğrendiğini kanıtlıyor. Benzer bulgular sonucunda okullar, hastaneler ve özellikle ofislerin biyofilik tasarım prensiplerini barındırmaya başladığı dikkat çekiyor. Biyofılik tasarım, içinde yaşadığımız, çalıştığımız, öğrentiğimiz ve iyileştiğimiz ve doğayla olan bu modern bağlantıyı gidermek ve insanların doğal çevrenin içine batması gereken özlemi yerine getirmek için tasarladığı yenilikçi ve hızla büyüyen bir yöntemdir. İnsanının zihinsel ve fiziksel evrimi ışık, ses, koku, rüzgâr, su, bitki, hayvan gibi çevresel özellikler ile birlikte gerçekleşmiştir. Doğal unsurlara duyduğu yakınlık, biyolojik olarak insanın yapısına kodlanmıştır. Kellert'e göre günümüzde de insanın duygusal, fiziksel, zihinsel sağlığı ve verimliliği doğa ile sürdürdüğü yakın ilişkilere bağlıdır. Bu nedenle modern yapılı çevrede bu ilişkinin nasıl sürdürüleceğinin irdelenmesi ve pratiğe taşınması önemli görülmüş, bu konudaki akademik ve bilimsel çalışmalar“Biyofilik Tasarım”kitabında, Stephen Kellert öncülüğünde derlenmiştir. Biyolog Edward O. Wilson'a göre, insanlar biyolojik olarak doğayla fiziksel, psikolojik ve ruhsal olarak birbirine bağlı. Doğanın insan psikolojisindeki olağanüstü olumlu etkisinden dolayı, biyofilik tasarım, yüksek stresli hastane ve klinik ortamlarda bulunan hasta, ziyaretçiler ve sağlık hizmetinde çalışanlar için hayati bir önem taşımaktadır. Doğayı sağlık kuruluşlarına entegre etmek, stres azaltma, bilişsel performans, ruh hali ve duygu tercihi üzerine hastalar ve sağlık hizmeti verenler üzerinde bol miktarda yarar sağlar (Heerwagen & Orians, 2011). Doğal alanların, bahçelerin sağaltıcı ve iyileştirici olabileceği düşüncesi, çağlar öncesinden süzülerek günümüze kadar ulaşmıştır. Biyofilik tasarımın temel unsurları arasında, doğal havalandırma, doğal aydınlatma, doğal süreç veya ürünlere benzeyen formlar, doğal manzaralar yer alıyor. Bu sayede insanlar iç mekânda olsalar da, kendilerini doğal ortamda hissedebiliyorlar.Roger Ulrich'in çalışmalarında, gerilimli bir deneyimin ardından doğa manzarası resimleri gösterilen deneklerin, sadece beş dakika içinde önemli ölçüde rahatladığını, kas gerilimlerinin, nabızlarının ve deri iletkenlik değerlerinin hızla düştüğünü göstermiştir (Louv, 2012). Bu tez çalışmasında, doğanın insan sağlığını ve refahını nasıl etkilediğini araştırmak ve biyofilık tasarım kalıplarının mevcut ve yeni sağlık kuruluşlarında yapılacak bir vaka çalışması yaklaşımı ile tasarıma entegre edilmesi yollarını araştırmayı amaçlamaktadır. Makale sırası, her unsurun tanımlanması ve çalışılması, her bir modelin tasarım hususlarını ve örneklerini inceleyerek ve ayrıca insan sağlığını nasıl etkilediğini gösteren biyofılik tasarım kılavuzlarının neler olduğunu açıklamaktadır. Bunları incelikten sonra, biyofılik tasarımla ilk ve en çok tanınan ve tasarlanan Khoo Teck Puat hastanesi uygun örnekte, yapılı çevremiz tarafından sıklıkla görülen veya bunlarla kökleşmiş olan tanıdık ve kronik sağlık zorluklarını gidermek için tasarım fırsatlarının belirlenmesine yardımcı olmak için WELL bina standartlarına göre analiz edildi. Son olarak, İran'da seçilen vaka çalışması ziyaret edildi ve sonuçlara ulaşmak için nitel ve nicel yöntemlerin karışık bir yöntemi kullanıldı. İlk olarak, kütüphane araştırma ve gözlemine ek olarak, verilerin toplanması için bir anket yapılmıştır. Anket, yetmiş yedi kişiyle yapıldı. Bu nedenle, çevrimiçi anket Qualtrics yazılımı kullanılarak e-postayla gönderildi ve biyofılik tasarım hakkındaki şuur düzeyini değerlendiren, İran mimarlık profesyonellerini içeren ve mimarların uyguladığı sağlık hizmetleri projelerinde biyofilik tasarım kalıpları deneyimin seviyesini belirlemek için bir fikir edinmek üzere tasarlandı. Soru, sağlık tasarımında uzmanlaşmış mimarlık uygulamalarında biyofılik tasarım unsurlarının kabul edilmesi ve kullanımı ile ilgili çalışmanın cevabını karşılamayı denilmesi ve kullanılması ve biyofılik tasarım ve hastaların iyileştirilmesine sağladığı olumlu etkiler konusunda mimarlık meslek mensuplarının bilgi ve becerilerini azaltma konusundaki çalışmanın cevabını karşılamaya çalışması ve hangi potansiyel engeli keşfedebilir onların projelerinde biyofılik tasarım uygulamanmasıdır. Son bölüm, İran sağlık sistemi ve hastanelerinin tanıtımını yaparak, 2017 Dünya Mimarlık Festivali'nden ödüle layık görülen İran'ın en yeni ve modern hastanelerinden birisini değerlendirmek için bir analiz tablosu oluşturuldu. Aslında bu çalışmada, modern ve çağdaş hastane projelerinde biyofılik tasarım uygulayıp uygulamadığınız sorusu var. İkincisi, WELL yapı standartları vasıtasıyla biyofilik tasarım kalıplarının varlığı, Rasht, Iran'daki Pars adlı hastanede değerlendirildi ve BD'nin ilkeleri ve stratejileri tablosu, basitçe geçme veya başarısızlık kriteri olarak kullanıldı ve bu, analiz edilecek alanın seçiminde yardımcı oldu. Bu tezin ana bulguları şu şekildedir: Biyofılik tasarım üzerine İran mimarları arasında bir bilgi eksikliği var; yerel veya ulusal planlama politikasında biyofılik tasarım ve WELL oluşturma standartlarına doğrudan göndermeler yapılmamakta ve müşteriler, biyofil tasarımı, biyofılik tasarımın uygulanmasına önemli bir engel teşkil eden maliyet nedeniyle gelişmelerinde önemli veya gerekli görmemektedir.
Özet (Çeviri)
Today, people spend most of their time in artificial built environments which surrounded by drywall, concrete, wood, and steel. Moreover, four-fifths of people in developed countries reside and/or work in dense urban cities. Actually, man-made environments weaken the opportunity for humans to connect with their natural environment. These environments are filled with ecological and sensory deprivation resulting in a weakened human-nature connection (Kellert, 2012). Specifically, healthcare structures emphasizes the elimination of ailments with disregard for the fundamental aspects of human health- they are“designed to cure, not to heal”. Bedridden patients face drab wall, bland ceiling tiles, minimal daylight, few views of nature, and rare ability to go outside. This disconnect from nature that can intensify stress, pain, anxiety, and depression, costing the hospital more hours, staff and resources. However, this connectedness with nature could be strengthened by the design industry, as design possesses the ability to promote this relationship through built environment solutions that encourage interdependency between people and natural elements. In other words, it is a responsibility of many people especially architects and interior designer to provide all possibilities to create healthy, productive and therapeutic spaces. Thus, this research aim to revitalize the human relationship with nature and strives to close the existing gap that continues to expand nowadays as a result of modernity. By applying biophilic design, is an approach to bridge this gap. Biophilic design is an innovative and rapidly growing method of designing the spaces within which we live, work, learn, and heal and aims to remedy this modern disconnect with nature and fulfill the longing that humans have to be immersed in the natural environment. According to biologist Edward O. Wilson, humans are biologically interconnected with nature physically, psychologically, and spiritually. Due to nature's remarkable influence on human psychology, biophilia-based design plays a vital role in healthcare delivery for hospitals and clinics which are high-stress environments for patients, visitors and families, and healthcare professionals alike. Integrating nature into healthcare facilities has abundant benefits on stress reduction, cognitive performance, emotion and mood preference on patients and healthcare givers (Heerwagen & Orians, 2011). In this thesis, it has been tried to investigates how nature affects human health and well-being and also aimed at exploring ways in which biophilic design patterns have been integrated into the design to be retrofitted in existing and new healthcare facilities through a case study approach. The sequence of paper explained what the guidelines of biophilic design are through defining and working with each pattern, inspecting the design considerations and examples of each pattern and further by illustrating how it impacts human health. Thereafter, suitable example named Khoo Teck Puat hospital which is the first and most designed with biophilic design were analysed through WELL building standards to help identify design opportunities that address familiar and chronic health challenges often caused or exacerbated by our built environment. Finally, the case study which selected in Iran was visited and to achieve results, a mixed method of the qualitative and quantitative methods has been used. First, in addition to library research and observation, a questionnaire have been carried out for collecting the data. The survey had been done with seventu-seven people. The question tried to meet the answer the study 's issue about acknowledgement and use of biophilic design elements in architectural practices that specialise in healthcare design. Therefore, the online survey was sent to all by email with using Qualtrics software and was designed to garner an insight into evaluating the current level of the awareness on biophilic design, involving Iran architecture professionals and seek to identify what level of experience architects have of implementing biophilic design patterns in healthcare projects. The final part, introducing Iran healthcare system and their hospitals built form and then, create an analysis table to analyize the one of the newest and modern hospitals of Iran which achieve the award from World Architecture Festival 2017. It is a question whether actually they implement biophilic design in their modern and contemporary hospital project or not. Second, the presence of the biophilic design patterns through WELL building standards was assessed in the hospital named Pars hopital in Rasht, Iran and the table of guidelines and strategies of BD was initally used as a simple pass or fail criterion and this is the tool that aided in the selection of the area to be analysed. The main findings of this thesis have been: a knowledge deficit exists among Iran architects on biophilic design; no direct references to biophilic design and WELL building standards exist in either local or national planning policy and clients do not envision biophilic design as being important or necessary in their developments due to the cost and client which was identified a significant obstacles to implement biophilic design.