Smooth manifolds with infinite fundamental group admitting no real projective structure
Reel projektif yapı kabul etmeyen sonsuz temel gruplu manifoldlar
  1. Tez No: 475078
  2. Yazar: HATİCE ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRAY OZAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tezde, her n>=4 için temel grubu Z_2*Z_2 olan ve üzerinde projektif yapı olmayan manifoldlar inşa ettik. Bunlar yüksek boyutlardaki sonsuz temel gruplu ilk manifold örnekleridir. Bu çalışma Cooper ve Goldman'ın 2015 tarihli makalesini temel almıştır. Bu makalede Cooper ve Goldman RP^3#RP^3 3-boyutlu manifoldunun reel projektif yapı taşımadığını göstermişlerdir. Bu 3 boyutta bilinen ilk örnektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we construct smooth manifolds with the infinite fundamental group Z_2*Z_2, for any dimension n>=4, admitting no real projective structure. They are first examples of manifolds in higher dimensions with infinite fundamental group admitting no real projective structures. The motivation of our study is the related work of Cooper and Goldman. They proved that RP^3#RP^3 does not admit any real projective structure and this is the first known example in dimension 3.