Investigation of effect of kaolin addition on combustion characteristic of olive residue
Kaolin eklenmesinin prinanın yanma karakteristiğine etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 475080
  2. Yazar: ÖZGE BATIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖRKEM KÜLAH, PROF. DR. NEVİN SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışmasında, kaolin eklenmesinin prinanın yanma karakteristiğine olan etkisi termogravimetrik analiz yöntemi (TGA) ve buna bağlı olan Fourier dönüşümü kızılötesi spektrometresi (FTIR) kullanılarak; aynı zamanda kül karakteristiğine olan etkisi X-Işını Floresans Spektometresi (XRF) ve X-Işını Difraktometresi (XRD) kullanılarak incelenmiştir. Deneyler prina ve prina ile kütlece %2, %4 ve %8 kaolin karışımlarının 900°C'de yakılmasıyla yürütülmüştür. Deneysel sonuçlar, kaolin eklenmesinin kokun yanması sırasındaki kütle kaybı oranını düşürdüğünü, bunun sonucunda CO emisyonunu arttırdığını, bunun da kaolinin karışımda seyreltme etkisi yapmasıyla yanma kalitesinin azalması olduğunu göstermektedir. FTIR sonuçlarında gözlemlenen HCl(g) ve SO2(g) konsantrasyonlarının kaolin eklenmesiyle artışının XRF ve XRD sonuçlarıyla birlikte değerlendirilmesi, kaolinin potasyumu tutması için izlenen reaksiyon yolunu ve yüksek erime sıcaklığına sahip kalsilit kristalinin oluşumunu açıklamıştır. Külde tutulan potasyumun, %4 kaolin eklenmesine kadar arttığı bulunmuş, ancak daha yüksek miktarda kaolin eklenmesi ile kaolin tarafından çok miktarda Al ve Si'nin sisteme sokulmasından dolayı potasyum tutulmasında önemli bir ilerleme gözlenmemiştir. Buna ek olarak, %4 kaolin eklenmesi ile kül ergime sıcaklığında 200°C artış olduğu görülmüştür. Sonuçlar göstermektedir ki, optimal %4 kaolin eklenmesi prinanın yanma sırasında kirlenme ve curuf oluşturma eğilimini azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, effect of kaolin addition on combustion characteristic of olive residue was investigated by using thermogravimetric analyzer (TGA) combined with Fourier-transform infrared (FTIR) spectrometer in parallel with ash characteristics by X-Ray Fluorescence (XRF) and X-Ray Diffraction (XRD). The experiments were carried out by burning olive residue with 2%, 4% and 8% by wt. kaolin at 900˚C. Results reveal that addition of kaolin leads to decrease in rate of weight loss during char combustion and hence increase in CO emission due to decrease in burning quality caused by dilution effect of kaolin in the mixture. Increase in HCl(g) and SO2(g) concentrations with kaolin addition observed in FTIR results evaluated together with XRF and XRD results demonstrated the pathway of reactions for the capture of potassium by kaolin and formation of high melting temperature kalsilite crystals. Potassium retention in ash was found to increase up to 4% kaolin addition; however, no significant improvement in potassium retention was observed with further addition of kaolin due to abundant amount of Al and Si introduced via kaolin. Moreover, ash melting temperature was found to increase by 200˚C with the addition of 4% kaolin during ash fusion tests. The results showed that optimum 4% kaolin addition decreases slagging and fouling tendency of olive residue during combustion.