Physiological traits of Saccharomyces cerevisiae strains isolated from traditional wines in Turkey
Türkiye'de geleneksel yöntemlerle üretilen şaraplardan izole edilen Saccharomyces cerevisiae suşlarının fizyolojik özellikleri
  1. Tez No: 475081
  2. Yazar: ÇAĞRI ÇAVDAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN CANDAN GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Saccharomyces cerevisiae şarap yapımında rol alanlar arasında en yüksek öneme sahip olan mikroorganizma türüdür. Saccharomyces cerevisiae türünü diğer mayalardan ayıran en önemli özelliği etil alkol ve sülfür dioksite olan direncidir. Bu çalışmada, bağ bozumunda hasat edilen Emir ve Kalecik Karası üzüm türleri, geleneksel yöntemlerle şarap üretiminde kullanılmıştır. Üzümlerin yıkama suyundan, üzüm suyundan ve fermantasyon esnasında alınan örneklerden 37 suş izole edilmiştir. İzole edilen suşlar etil alkole dirençlerine göre seçilmiştir. Teknolojik olarak yeterli bulunan suşlar 5.8S internal transcribed spacer (ITS) ribozomal DNA (rDNA) alanlarının karşılaştırmalı sekanslanması ve karbonhidrat fermentasyon testi ile tanılanmıştır. Son olarak Saccharomyces cerevisiae suşlar RAPD-PCR yöntemi ile karakterize edilmiştir. İzolatların 3 tanesi Saccharomyces cerevisiae olarak tanılanmıştır. Bu suşlar bir sonraki yıl hasat edilen üzümlerden şarap üretiminde starter kültür olarak kullanılmıştır. Üretilen şarapların aromatik bileşenleri GC-MS ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Saccharomyces cerevisiae is the yeast species that is the most important among enological microorganisms. The main characteristic properties that differ Saccharomyces from other yeasts are high ethanol and sulfur dioxide tolerance. In this study, Emir and Kalecik Karası grape varieties, harvested in vintage were used in traditional wine production. 37 strains were isolated from washing water of grapes, grape juice and samples taken during wine production. Selected Saccharomyces cerevisiae strains were identified by sequence comparison of PCR amplified sequence analysis of the 5.8S internal transcribed spacer (ITS) ribosomal DNA (rDNA) region and carbohydrate fermentation test. Finally isolates were characterized by RAPD-PCR method. The 3 of selected isolates were identified as Saccharomyces cerevisiae. Characterized strains were used as starter cultures while wine making. Aromatic compounds of produced wines were analyzed by GC-MS.