Optical properties and surface topology of chalcogenide thin films
Kalkojen filmlerin optik özellikleri ve yüzey topolojisinin belirlenmesi
- Tez No: 47508
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLEN AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Ill KISA ÖZET Kalkojen ince filmlerin geçirgenlik spektrumu ölçülmüş ve optik katsayıları hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar, filmlerin yüzey topolojisini ve optik band aralıklarını elde etmek için kullanılmıştır. (As2Se3). 85Sb. J5 and As. 408e «Te. 2o kalkojenür camlarından termal buharlaştırma ile elde edilen ince filmler kullanılmıştır. Taranan spektrumun daîgaboyu aralığı 300 nm ile 1100 nm arasındadır. Optik katsayılar, kırılma indisi, absorbsiyon ve sönümleme katsayılarını içermektedir. Kalınlığın konuma bağlı fonksiyonunu elde edebilmek için filmi iki boyutta hareket ettiren bir sistem geliştirilmiştir. Odaklanan ışıgm alanı 1 mm^ olduğundan yüzey topolojisi belirlenirken hassasiyet 1 mm- ile sınırlıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The transmission spectrum of chalcogenide thin films had been measured and the optical constants were determined. The obtained data were used to determine the surface topology and optical band gap of thin films. (As2Se3). 8sSb. 15 and As. 4oSe 4oTe. 20 thin films produced by thermal evaporation method were used. The wavelength range covers a spectrum of 300 - 1100 nm. The optical constants involve the index of refraction, the absorption coefficient and the extinction coefficient. To obtain thickness as a function of position, a two dimensional positioner was constructed. Since the area of the focused light was 1 mm^ the resolution was limited to 1 mm^.