Simulation and dynamic analysis of alternative quality management systems
  1. Tez No: 47512
  2. Yazar: ASLI ÖZGÖKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YAMAN BARLAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Vİ ÖZET Bu araştırmanın amacı, stratejik yönetim kararlan açısından, Kalite Yönetimi için, dinamik, geniş kapsamlı bir bilgisayar benzetim modeli kurmaktır. Çalışmanın ikinci amacı, sözkonusu modeli, Toplam Kalite Yönetimi literatüründe tartışılan çeşitli problemleri incelemek ve klasik kalite yaklaşımı ile“ideal”Toplam Kalite yaklaşımının da dahil olduğu farklı Kalite Yönetim stratejilerinin verimliliğini ölçmek amacı ile bir deney platformu olarak kullanmaktır. Model, Sistem Dinamiği metodolojisi kullanılarak, STELLA II yazılımı yardımı ile oluşturulmuştur. Model alt-bölümlerinin geçerlilikleri ayrı ayrı sınanmış ve modelin tümü, parametreler NET AŞ (Northern Electric Telekomomünikasyon A.Ş.)'den alman veriler ile tahmin edilip, geçerliliği sınanmıştır. Ardından, literatürde sıkça bahsedilen, kalite ile ilgili bazı stratejik problemler incelenmiştir. Sözkonusu problemler şunlardır: Üst Yönetimin Katılım Eksikliği, Uzun Dönemli Bakış Açısı Eksikliği, Şirket İçinde Değişime Direniş, Gerçekçi Olmayan Hedefler Konması, Verilen Kararlarda Rakip Bilgilerim Gözönüne Almama. Benzetim sonuçlan, ilk dört problemin, hangi koşullar altında, şirketi yıpratabileceğim göstermektedir. Diğer taraftan, rakip bilgilerinin şirket performansı üzerindeki etkisi tam olarak açık değildir. Benzetim deneyleri; bazı koşullar sağlandığında, rakipleri gözönünde bulundurmamanın şirketin aleyhine olabileceğini, ama başka koşullar altında, rakip bilgilerini çok fazla kullanmanın da şirketi yıpratabileceğim göstermiştir. Son olarak, benzetim modeli,“ideal”Toplam Kalite ve klasik Kalite Yönetimi stratejilerini karşılaştırmak amacı ile kullanılmıştır. Toplam Kalite Yönetimi sisteminin, farklı pazar koşullarında başarılı olduğu gözlenmiştir. Buna karşılık, klasik Kalite Yönetiminin, sadece yüksek oranda muayene, istatistiksel süreç kontrol yaparak ve fazla adam kullanarak pazarda kalabildiği, bunun da şirketi finansal açıdan yıprattığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The first objective of this research is to build a dynamic comprehensive simulation model of quality management from the perspective of strategic management decisions. The second objective is to use this model as a platform to analyze various quality-related problems discussed in Total Quality Management literature, and to test the effectiveness of various management strategies, ranging from extreme traditional approaches, to extreme Total Quality philosophy. The model is built using System Dynamics methodology and STELLA II software. The model sectors are first isolated and validated separately and then the entire model is calibrated and validated, using data from NETAŞ (Nothem Electric Telekomünikasyon AŞ.). Next, certain strategic quality-related problems frequently discussed in literature are analyzed. These are: Lack of Top Management Commitment, Lack of Long-term Perspective, Resistance to Change within the Organization, Unrealistic Goal Setting,and Ignoring Competitors' Information in the decision process. Simulation results indicate under what conditions the first four problems can ruin the company. On the other hand, the role of competitors' information in the performance of the company is not clear. Simulation experiments show that under certain conditions, ignoring competitors' information may indeed ruin the company, but under other conditions, too much emphasis on competitors' information may also hurt the company. Finally the simulation model is used to do a comparison of extreme TQM and traditional quality management strategies. It is concluded that the extreme TQM system performs well in a variety of market conditions. In contrast, the traditional quality management system may survive in the market only by doing more inspection -. and by Statistical Process Control and by hiring more workforce, which in turn can ruin the company financially.