Microwave seintering of boron oxide
Bor oksitin mikrodalga enerjisi ile sinterlenmesi
  1. Tez No: 47513
  2. Yazar: AYTUĞ BÜK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BAHRİ ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
V ÖZET BOR OKSITIN MİKRODALGA ENERJİSİ İLE SINTERLENMESİ Mikrodalga enerjisi ile sinterleme seramik parçaların üretilmesinde yeni ve kullanışlı bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yöntemle daha iyi mekanik özellikler ve kayda değer enerji tasarrufları sağlanabilmektedir. Bu çalışmada borik asit mikrodalga enerjisi ile dehidre edilerek bor oksit elde edilmiş, ve ürün 2450 MHz frekansında çalışan ev tipi bir mikrodalga fırında sinterlenmiştir. Kompaktlama basıncının ve sinterleme süresinin etkileri disk ve silindir şekilli numuneler üzerinde sertlik ve basma deneyleri ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MICROWAVE SINTERING OF BORON OXIDE Microwave sintering is a new and convenient method for producing ceramic parts. Mechanical properties can be improved and considerable energy savings can be achieved by use of this method. In this study, boron oxide was produced from boric acid by microwave dehydration and then, it was sintered using a commercial microwave oven operating at 2450 MHz. The effects of compacting pressure and sintering time on disk and cylinder shaped specimens were analyzed using hardness and compression tests.