Ortalama hız sınırı uygulamasının sürücülerin hız profilleri üzerindeki etkilerinin analizi: Akdeniz Üniversitesi Kampüsü örneği
Analysis of the effects of average speed limit applications on speed profiles of drivers: Example of Akdeniz University Campus
  1. Tez No: 475122
  2. Yazar: ARZU ILGAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SALTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Trafik, Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Traffic, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Dünyada ve ülkemizde karayolu trafik güvenliği konusunun önemi her geçen gün artmaktadır. Trafik kazaları ile buna bağlı ölüm ve yaralanmaların başlıca sebeplerinden biri de yüksek hızdır. Trafikte yüksek hız problemini çözmek için her ülkede çeşitli hız denetim sistemleri uygulanmaktadır. Akdeniz Üniversitesi sınırları içinde yüksek hız kaynaklı kazalar görülmektedir. Bu tezde kampüs içinde daha güvenli bir trafik için Akıllı Ulaşım Teknolojileri kapsamında“ülkemizde ortalama hız tespit sistemi teknolojisi ilk defa olarak gezici (mobil) araçlar ile, gerekli bütün altyapı ve yazılımı ile kurulmuş, 1. ve 2. Evre (önce/sonra) hız etütleri ile aynı sürücülerin 1.'si gizli 2.'si ise ilan edilmiş iki evredeki ortalama hız değerleri 11 farklı güzergahta (20, 30 ve 50 km/s hız limitli) ölçülmüştür. Uygulamanın sonunda sistemin ne denli etkili olduğu tespit edilmiş ve araç sürücülerine yapılan anketler değerlendirilmiştir. Öncelikle 1. evre ortalama hızları, sonra 2. evre ortalama hızları değerlendirilmiştir. Daha sonra 1. evre sürecinde kaydedilen ortalama hızlar, 2. evre sürecinde kaydedilen ortalama hızlarla kıyaslanmıştır. Bu verilerin değerlendirmesinde; ANOVA ve t testi yöntemleri kullanılmıştır. Anket bulguları değerlendirmesinde ise ilk olarak ”ankete katılan sürücülerin özellikleri“ ki kare analizi yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Highway traffic security is an increasingly important issue in the world as well as in Turkey. One of the major reasons of traffic accidents and related deaths and injuries is high speed. Various speed control systems are implemented in every country to solve the problem of high speed in traffic. High speed related accidents have been observed within the limits of the Akdeniz University's campus. Within this thesis, average speed detection system technology has been established with mobile vehicles together with all the required infrastructure and software for the first time in our country within the scope of Intelligent Transportation Technologies, and average speed of the road users have been measured at 11 different routes (speed limits of 20, 30 and 50 km/h) according to 1st and 2nd Phases (before/after) speed studies where the average speed of the road users have been studied in both phases where 1st measurement was hidden and 2nd measurement was declared. At the end of the implementation, the effectiveness of the system has been evaluated and questionnaires filled out be the road users have been analyzed. 1st phase average speeds have been analyzed before 2nd phase average speeds. Later, the average speeds recorded during the 1st Phase have been compared to he average speeds recorded during 2nd Phase. ANOVA and T-test methods have been used in the data analysis.