Serbest otlaklı sistemde yem formu ve ot varlığının etlik piliçlerde performans üzerine etkileri
The effect of feed form and herbage available on performance of broiler in free range system
  1. Tez No: 475135
  2. Yazar: BAHATTİN KOÇER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSA YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışma yem formunun (toz, pelet) ve bitki örtüsü mevcudiyetinin (var, yok) serbest otlaklı sistemde yetiştirilen yavaş gelişen etlik piliçlerin büyüme performansı, bazı iç organ ağırlıkları ile karkas özellikleri üzerine etkilerini incelemek amacıyla 2x2 faktöriyel düzeninde dizayn edilmiştir. Günlük yaşta toplam 800 adet (Isa-Hubbard Red-JA 87) etlik civciv her birinde 50 adet civciv bulunan 4 tekerrürlü 4 gruba ayrılmıştır. Her bir tekerrür için 4.5 m2 kapalı barınak alanı (2.2 m yükseklik, 1.5 m genişlik ve 3.0 m uzunluk) ve 100 m2 gezinme alanı tahsis edilmiştir. Denemenin yürütüldüğü tarihlerde doğal gün uzunluğunun süresi yaklaşık 14 saat olarak gerçekleşmiştir. Etlik piliçlerin başlangıç (1- 24 günler arasında ), büyütme (25-48 günler arasında) ve bitirme (49-72 günler arasında) yemleri sırasıyla % 22, % 19 ve % 17 ham protein ve 3000 Kcal/kg ME olacak şekilde ayarlanmıştır. Her bir yem cinsinden deneme süresince alınan örnekler (100 g) çalkalamalı elek yardımıyla (Retsch shaker-AS 200; Retsch, Stuttgart, Germany) partikül büyüklüklerinin dağılımı belirlenmiştir. Yem ve su piliçlere ad libitum olarak verilmiştir. Denemenin 24, 48 ve 72. günlerinde tüm hayvanlar bireysel olarak tartılarak canlı ağırlıkları belirlenmiş, yem tüketimi ve yemden yararlanma oranının hesaplanmasında her bir bölmede tüketilen karma yem miktarı dikkate alınmıştır. Deneme sonunda her gruptan 12 adet olmak üzere toplamda 48 adet erkek etlik piliç kesilmiştir. Kesilen piliçlerin iç organları çıkarıldıktan sonra, karkas ağırlıkları, karkas randımanı, iç organ ağırlıkları (taşlık, kursak, karaciğer, dalak ve pankreas), bağırsak uzunluğu (ince bağırsak, kalın bağırsak ve kör bağırsak) ve abdominal yağ ağırlığı tartılarak belirlenmiştir. Denemeden elde edilen verilerin analizi 2x2 faktöriyel dizaynda SPSS istatistik paket programı kullanılarak yapılmıştır. Çalışmada canlı ağırlık kazancı ve yemden yararlanma değeri üzerine yem formunun etkisi yeşil ot tüketimine göre daha etkili olmuştur. Denemenin 25-48 ve 49-72 günleri arasında pelet yem verilen etlik piliçler toz yem tüketenlere kıyasla daha fazla canlı ağırlık kazanarak daha iyi yemden yararlanma değeri sergilemişlerdir (P0.05). Pelet yem toz yeme kıyasla ve gezinme alanında bitki örtüsünün olması olmamasına kıyasla 16:30 ve 19:30 saatlerinde yapılan gözlemlerde etlik piliçlerin gezinme alanına çıkış sayılarını arttırmıştır (P0.05).
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate the effect of feed form (ground or pellet) and vegetation cover (available or unavailable) on the growth performance, some organ weights and carcass characteristics of slow growing broiler chickens grown in the free pasture system in a 2x2 factorial design. A total of 800, day-old slow-growing broiler chickens (Hubbard Isa Red-JA 87) were randomly alloted into 4 dietary treatments, each with 4 replicates of 50 birds. Each cage had a 4.5 m2 closed shelter area (2.2 m height, 1.5 m width and 3.0 m length) and 100 m2 open cage area. During the experiment, the duration of the natural day length was approximately 14 hours. Feeds (22%, 19% and 17% CP and all having 3000 Kcal/kg ME) were provided based on age (starting 1- 24 days, growing 25-48 days and finishing 49-72 days) of broiler chickens, respectively. The distribution of particle sizes was determined by the use of a shaking screen (Retsch shaker-AS 200; Retsch, Stuttgart, Germany). Feed and water were given as ad libitum to chicks. On days 24, 48 and 72 of the experiment, all animals were individually weighed and feed consumption and feed utilization rate were determined based on cage feed consumption. At the end of the experiment, 12 broiler chickens were slaughtered from each group. The carcass weights, carcass yield, visceral weights (stomach, cunt, liver, spleen and pancreas), intestinal length (small intestine, large intestine and blind intestine) and abdominal fat weight were determined for slaughtered chickens. Data obtained from the experiment were analysed with 2x2 factorial designs using of SPSS statistical package program. The effect of feed form was much more pronounced than forage intake in terms of body weight gain and feed conversion ratio with significant improvements in favour of pellet feeding. Throughout the experimental periods of 25 to 48 and 49 to 72, chicks fed on pelleted diet gained more body weight (P 0.05). Carcass yield of broiler chicks slaughtered at 72 days of age was not significantly affected by either feed form or herbage intake during the outdoor access (P> 0.05).