Artvin kent merkezi açık-yeşil alan sisteminin irdelenmesi
Examination of open-green system of Artvin city centre
  1. Tez No: 475162
  2. Yazar: ÖZLEM ADA AKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TOPAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Kentsel alanlarda açık-yeşil alanlar içinde bulundukları kentlerin düşünsel, estetik, klimatik, rekreasyonel ve gelişmişliği gibi özelliklerini yansıtır. İnsanların hoşlandıkları tarzlar ne olursa olsun açık-yeşil alanlar hepsinin ortak yaşam alanlarıdır. Sosyal davranışlar iç mekânda olduğundan çok dış mekânda gelişir. Bu bağlamda, açık-yeşil alanların kent yaşamına olan katkılarının çok yönlü olarak artırılabilmesi için kentsel açık-yeşil alan sistemlerine yönelik potansiyellerin araştırılması ve bütüncül bakış açısıyla planlanması gerekmektedir. Bu çalışmada; kentsel açık-yeşil alanlar içerisinde kullanım biçimlerine göre kategoriye ayrılan ve bu kategori içinde aktif yeşil alanlarının yeterliliği, kişi başına düşen m2 oranları, büyüklükleri, mahalle bazında dağılımları ve erişebilirlik analizleri imar planında öngörülen ve uygulaması yapılmış mevcut alanlar üzerinde irdelenmiştir. Çalışma gerçekleştirilirken dağılım ve büyüklüklerinin belirlenmesinde coğrafi bilgi sistemlerinden yararlanılmıştır. Çalışmanın sonucunda da aktif yeşil alanların Artvin Kent merkezi içerisinde düzenli ve dengeli dağılmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In urban areas, open-green areas of the city reflects some characteristics such as intellectual ,aesthetic, climatic, and recreational development. Regardless of the genres they like people, open-green fields common to all living areas. In the interior of the grow outdoors because it is very social behavior. In this context, open-green areas in order to increase the life of the city as a way of contributing to the urban open-green field systems must be planned from a holistic perspective and investigation of the potential. In this study; Urban open-green active open categories and within these categories according to the use in the field of open-green areas, the adequacy of per capita m² rates, magnitudes, and distribution on the basis of the neighbourhood development plan are made available to the application envisaged and accessibility analysis on the areas were elaborated. While performing work in the determination of size distribution and have been making use of geographic information systems. As a result of the study, active open-green areas are not distributed within the city where it was seen that orderly and are not evenly distributed.