Artvin Kafkasör yöresi peyzaj planlama kararlarının saptanması üzerine bir araştırma
A research on to be fixed of landscape planning decions in Artvin Kafkasör area
- Tez No: 47909
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HALİM PERÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ARTVİN KAFKASÖR YÖRESİ PEYZAJ PLANLAMA KARARLARININ SAPTANMASI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Tüiay CENGİZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Halim PERÇİN 1996, Sayfa: 123 Jüri : Doç. Dr. Halim PERÇİN Prof. Dr. Nizamettin Koç Doç. Dr. Faruk Altunkasa Bu araştırma, Artvin kenti içinde yer alan Kafkasör Ormanının, doğal potansiyelinin belirlenerek, koruma-kullanma dengesi içinde planlama ilkelerinin saptanması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmalar birbirini bütünleyen 3 aşamadan oluşmuştur. İlk aşamada, doğal ve kültürel kaynaklar belirlenerek, değerlendirilmesi yapılmıştır. İkinci aşamada, kent içi ve orman içi anket çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Üçüncü aşamada ise tüm elde edilen bu veriler değerlendirilerek araştırma alanına ait alan kullanım önerileri belirlenmiştir. Yapılan bu çalışma sonucunda; turizm merkezi olarak ilan edilen araştırma alanının kesinlikle korunması gerektiği, bunun için“Sürdürülebilir Turizm”kavramına öncelik verilerek planlanması gereği ortaya konmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Kafkasör, doğa, koruma.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Master Thesis A RESEARCH ON TO BE FIXED OF LANDSCAPE PLANNING DECISIONS IN ARTVİN KAFKASÖR AREA Tülay CENGİZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor : Assoc. Prof. Halim PERÇİN 1996, Page: 123 Jury : Assoc. Prof. Halim PERÇİN Prof. Nizamettin Koç Assoc. Prof. Faruk Altunkasa This research has been realized to define natural potential and to fixed planning principles in the balance of protection-use of the Kafkasör forest which is in Artvin province. The studies were constituted of three integreated stages. At the first stage, natural and cultural sources were defined and evaluated. At the second stage, inquires studies were realized both in the city and in the forest. At the third stage all the aforementioned datum were evaluated and landuse suggestion regarding to the research area were determined. At the conclusion of this study it was revealed that the research area which was announced as a tourism center must be protected and in order to ensure this it benn necessary to give precedence to the consept of“Sustainable Tourism”and plannig. KEYWORDS: Kafkasör, nature, protection.