İkili ilaç kombinasyonlarının kemometrik analizi
Chemometric analysis of binary drug combinations
- Tez No: 475195
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜZİDE ERTOKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tez çalışmasında kemometrik tayin yöntemi ve uv spektrofotometresi yardımı ile parasetamol ve metoklopramid etken maddelerinin mide ortamı hazırlanarak belli oranlarda derişimleri ölçülmüştür. Bu iki etken madde farklı derişimlerde ayrı ayrı olarak uv spektroskopisinde spektrumları gözlemlenmiştir. Daha sonra parasetamol ve metoklopramide etken maddeleri belli oran ve derişimler de karıştırılarak mide ortamında UV spektroskopisinde verdikleri spektrumlar gözlemlenmiştir. Gözlemlenen bu spektrumlar kemometrik tayin yöntemi ile bu iki ilacın beraber kullanılıp kullanılmayacağına dair sayısal veriler oluşturarak bize fikir vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the stomach environment of paracetamol and metaclopramide active substances was prepared with the aid of chemometric method and UV spectrophotometer and their concentrations were measured at certain ratios. Spectra of these two active substances were observed separately in UV spectroscopy at different concentrations. Spectra of paracetamol and metaclopromide were observed in the stomach by UV spectroscopy at certain ratios and concentrations. These observed spectra gave us an idea by using the chemometric method to generate numerical data indicating whether these two drugs should be used together.