Yoğun bakım hastalarından izole edilen çoklu ilaca dirençli pseudomonas aeruginosa izolatlarında amikasin, tigesiklin ve meropenemin seftolozan/tazobaktam ile kombinasyonlarının in vitro etkinliğinin araştırılması
Investigation of in vitro efficacy of combinations of amikacin, tigecycline and meropenem with ceftolozane/tazobactam in multidrug-resistant pseudomonas aeruginosa strains isolated from intensive care patients
  1. Tez No: 782443
  2. Yazar: ESRA YARTAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEDİA DİNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Pseudomonas aeruginosa (P. aeruginosa), sağlıklı bireylerde nadiren enfeksiyon yapmakta ancak kistik fibrozisli hastalar ve bağışıklığı baskılanmış bireylerde yüksek morbidite ve mortaliteye neden olmaktadır. Bu bakteri birçok ilaç grubuna doğal olarak dirençlidir ve tedavi esnasında tüm etkili antibiyotiklere direnç kazanabilir. Çoklu ilaca dirençli olan bu izolatların tedavisinde, tedavi başarısının artırılması, direnç gelişiminin önlenmesi veya azaltılması amacıyla kombine antibiyotik kullanımı önerilmektedir. Seftolozan/tazobaktam (C/T) ise yeni geliştirilen bir sefalosporin/beta laktamaz inhibitör kombinasyonudur ve P. aeruginosa'da betalaktam direnci mekanizmalarına karşı nispeten dayanıklı olduğundan in-vitro etkisi oldukça yüksektir. Bu çalışmada, yoğun bakım ünitelerinde (YBÜ) yatan hastalardan izole edilen P. aeruginosa izolatlarında, C/T'nin; tigesiklin (TGC), meropenem (MEM) ve amikasin (AK) ile yapılan ikili kombinasyonlarının in vitro etkileşimleri E-test yöntemiyle araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Haziran 2021- Ekim 2021 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvarına, YBÜ'lerde yatan hastalardan gelen klinik örneklerden (kan, idrar, balgam, derin trakeal aspirat, bronkoalveolar lavaj, yara, plevra, safra sıvısı ve kateter) izole edilen P. aeruginosa izolatları incelenmiştir. Çalışmaya farklı hastaların ilk kültürlerinden izole edilen ve en az üç antibiyotik sınıfına direnç gösteren 50 adet P. aeruginosa izolatı dahil edilmiştir. İzolatların tanımlanmasında VITEK MS (bioMérieux, Fransa), duyarlık profillerinin belirlenmesinde ise VITEK 2 (bioMérieux, Fransa) otomatize sistemi kullanılmıştır. Antibiyotik kombinasyonlarının etkileşimlerinin in vitro olarak belirlenmesinde E-test yöntemi ile fraksiyonel inhibitör konsantrasyon (FİK) indeksi kullanılmıştır (Şekil 1). Elde edilen Σ FİK indeksi verilerine göre; ≤ 0.5 ise sinerji, > 0.5 ve ≤ 1 arası aditif, > 1 ve
Özet (Çeviri)
Aim: Pseudomonas aeruginosa rarely infects healthy individuals, but causes high morbidity and mortality in patients with cystic fibrosis and immunocompromised individuals. This bacteria is naturally resistant to many antibiotics and can become resistant to all effective antibiotics during treatment. Combined antibiotic use is recommended in the treatment of these multidrug-resistant isolates in order to increase the success of treatment and to prevent or reduce the development of resistance. Ceftolozane/tazobactam (C/T), on the other hand, is a newly developed cephalosporin/beta lactamase inhibitor combination, and its in-vitro effect is quite high since it is relatively resistant to beta lactam resistance mechanisms in P. aeruginosa. In our study, the in vitro interactions of bilateral combinations of tigecycline (TGC), meropenem (MEM) and amikacin (AK) with a newly developed agent ceftolozane/tazobactam; were investigated by E-test method in P. aeruginosa strains isolated from patients hospitalized in ICU patients. Material and Methods: P. aeruginosa strains isolated from various clinical samples (blood, urine, sputum, tracheal aspirate, bronchoalveolar lavage, wound, pleura, bile fluid and catheter) of patients hospitalized in ICU sent to Ankara City Hospital Medical Microbiology Laboratory, between June 2021 and October 2021 were investigated in this study. A total of 50 P. aeruginosa isolates which isolated from the first cultures of different patients and were resistant to at least three antibiotic classes were included. VITEK MS (bioMérieux, France) was used to identify the isolates, and VITEK 2 (bioMérieux, France) automated system was used to determine susceptibility profiles. E-test method and fractional inhibitory concentration (FIC) index were used to determine the interactions of antibiotic combinations in vitro. According to the data obtained from Σ FIC index; ≤ 0.5 was considered synergy, > 0.5 and ≤ 1 as additive, > 1 and