Akdeniz bölgesinde turunçgil fidan üreticilerinin sorunları ve çözüm önerileri
Citrus tress growers' problems and solutions in the Mediterranean region
- Tez No: 475198
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ATİLLA AŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, anket yolu ile Akdeniz Bölgesi turunçgil fidancılığının genel özellikleri belirlenerek, mevcut durum ortaya çıkartılmış ve sorunlara çözüm önerileri getirilmiştir. Elde edilen verilere göre işletmelerin %68.35'i 15 da ve altındadır. Üreticilerin; %30.86'sı üniversite mezunu, %43.21'i 41-50 yaş aralığında ve %52.50'sinin aylık ortalama geliri 3001-5000 TL arasındadır. İşletmelerin %88.61'inde standart üretim yapılmakta olup, en fazla üretilen türler; mandarin, limon, portakal ve greyfurttur. Turunç (%72.84) ve carrizo (%34.57) en fazla kullanılan anaçlardır. Anaç seçiminde üreticilerin %29.63'ü çok çekirdekliliğe; %37.04'ü dona, kuraklığa, kirece dayanıklılığa ve %28.40'ı virüs-viroidler ile kök ve gövde çürüklüğüne toleransa dikkat etmektedir. İşletmelerin; %97.47'sinde fidanlar tüplü olarak satışa sunulmakta, %82.28'inde toprak izolasyonu, %79.75'inde nematod analizi ve %59.49'unda sulama ve gübreleme damla sulama sistemiyle yapılmaktadır. İşletmelerin %11.1'inde üç no'lu damızlık ünitesi vardır. Üreticiler bitki pasaport sistemi ile reçete sistemini kullanmakta ve hijyen kurallarına dikkat etmekte olup, fiyat, pazarlama, arazi temini, üretim aşaması, kapasite, etiket ücreti ve damızlık konularında sorunlar yaşamaktadırlar.
Özet (Çeviri)
In this study, the general characteristics of citrus nursery tree growing of the Mediterranean Region were determined through the questionnaire, the present situation was revealed and solutions for the problems were suggested. According to the obtained data, the 68.35% of the nursery enterprises were below 15 decares. The 30.86% of the producers had graduate degree, 43.21% were in the age range of 41-50 years old and average monthly income of 52.50% was between 3001-5000 TL. Standard production is performed in 88.61% of the enterprises and the most produced species are; tangerine, lemon, orange and grapefruit. Bitter orange (72.84%) and carrizo (34.57%) are the most commonly used rootstocks. It was determined that, the producers paid attention to different features of the rootstocks in the selection of a rootstock. The 29.63% of the producers had taken into account of multi seededness, 37.04% gave importance to resistance to frost, drought and lime and 28.40% were pay attention to the tolerace to virus-viroids and root and trunk rot. In 97.47% of the enterprises, the saplings were selling as potted, 82.28% have applicated soil isolation, 79.75% have analysed the soil for nematods and 59.49% have used the drip irrigation system for irrigation and fertilization. In 11.1% of the enterprises there is a breeding unit of number three. The producers have using the recipe system with the plant passport system and paying attention to the hygiene rules and they have problems in pricing, marketing, land supplying, production stage, capacity, label fee and breeding issues.