Acılığı giderilmiş kapariden (Capparis spp.) geleneksel ve vakum yöntemleriyle üretilen reçellerin kalite özelliklerinin karşılaştırılması
Comparision of quality characteristics of debittered caper (Capparis spp.) jams produced with open pan and vacuum methods
  1. Tez No: 475199
  2. Yazar: NURALİ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPER KUŞÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışmasında acılığı giderilmiş salamura kapariden, tuz giderimi yapılmış ardından açık kazan ve vakum altında reçele işlenmş, 20°C'de 4 ay depolama sonrası bazı kalite özellikleri incelenmiştir. Üretilen reçellerin briks dereceleri Vakum Yöntemi reçel (VYR) için 68,85, Açık kazan yöntemi reçel (AYR) için 73,01 iken, bu değerler 20C'de 4 ay depolama sorası sırasıyla 66,4 ve 72,33 olarak tespit edilmiştir. Üretilen reçellerin pH, kül ve protein içeriklerinde üretim sonrası ve depolamada farklılık tespit edilmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, some of the quality characteristics of caper jam produced by open pan (AYR) and under vacuum concentration (VYR) after removal of bitterness were investigated in the product and storage for 4 months at 20°C. Brix degrees of the prepared jams were 68,85 for VYR and 73,01 for AYR. These values were determined as 66,4 and 72,33 for this samples after 4 months storage at 20°C, respectively. There was no difference in the pH, ash and protein content of the produced jams and after the storage (p>0,05).