Zindan mağarası (Isparta) Arthropoda faunasının biyolospeleoloji ve ekolojisinin araştırılması
The investigation of biolospeleology and ecology of Arthropoda fauna Zindan cave (Isparta)
  1. Tez No: 475212
  2. Yazar: CEMAL ÇAĞRI ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FARUK GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Işık, sıcaklık, su, nem ve besin kıtlığı birçok mağarada önemli sınırlayıcı faktörlerdir. Mağaralarda besin kıtlığına ve diğer sınırlayıcı faktörlere dayanıklı veya adapte olmuş canlılar bulunmaktadır. Mağaraya adapte olmuş canlılardan en önemli grubu Arthropoda şubesi oluşturmaktadır. 2015-2016 döneminde gerçekleştirilen bu çalışma, Zindan Mağarasının Arthropoda faunasının ilk envanterini oluşturmaktadır. Belirlenen 28 türün; dokuzu Collembola, yedisi Arenea, altısı Coleoptera, ikisi Diplopoda ve birer tür Orthoptera, Trichoptera, Diptera ve Isopoda taksonlarına aittir. Türlerin diagnostik karakterleri, ekolojik tercihleri, zonlara göre dağılımları, Türkiye ve genel dağılışları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Light, temperature, water, humidity and food shortages are important limiting factors in many caves. There are living organism that are resistant or adapt to food scarcity and other limiting factors in caves. The most important group of these living is Phylum Arthropoda. This study, which took place in the period of 2015-2016, constitutes the first inventory of Arthropoda fauna of Zindan Cave. We determined 28 species; it belongs taxa nine in Collembola, seven in Arenea, six in Coleoptera, two in Diplopoda and one in Orthoptera, Trichoptera, Diptera and Isopoda. Diagnostic characters, ecological and zone preferences and zoogeographic distributions of the determined species are presented.