Hatila Vadisi Milli Parkı (Artvin) yaprak böcekleri (Coleoptera:Chrysomelidae) faunası
Leaf beetle (Coleoptera:Chrysomelidae) fauna of Hatila Valley National Park (Artvin)
- Tez No: 475222
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
2015 yılı Mayıs-Eylül ayları arasında Hatila Vadisi Milli Parkı'nın yaprak böcekleri (Coleoptera: Chrysomelidae) faunası çalışılmıştır. Alanda baskın olarak bulunan beş farklı vejetasyon tipini (Pseudomaki, Orman, Çalı, Alpin ve Dere kenarı Vejetasyonu) temsil eden örnek alanlar seçilmiş ve örneklemeler gerçekleştirilmiştir. Çalışmada 6 altfamilyaya ait 26 cinse bağlı toplam 49 tür belirlenmiş ve 982 yaprak böceği örneği toplanmıştır. Tespit edilen yaprak böceği türleri birey sayıları açısından ele alındığında; Chrysolina herbacea, Ch. coerulans, Ch. adzharica, Phratora horioni, Agelastica alni, Altica oleracea, A. carduorum, Longitarsus luridus ve L. nasturtii, Smaragdina vaulogeri, Cryptocephalus praticola, C. aureolus ve C. moraei alanda en bol bulunan türler olarak belirlenmiştir. Çalışmada 16 yaprak böceği türünün konak bitkisi tespit edilmiştir. Bu türler arasında Chrysolina adzharica türünün konak bitkisi ilk kez tespit edilmiş ve Smaragdina vaulogeri türünün ise muhtemel konak bitkisi ilk kez bu çalışmada belirlenmiştir. Alanda belirlenen 30 tür Artvin ilinden, 10 tür Kafkas Sıcak Noktası'nın Türkiye sınırları içerisinde kalan bölümünden ilk kez kaydedilmiştir. Ayrıca her bir türün habitat ve konak bitki tercihleri ile zoocoğrafik dağılışları kısaca tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Leaf beetle (Coleoptera: Chrysomelidae) fauna of the Hatila Valley National Park were studied between May-September in 2015. Sampling areas which are represented of five different vegetation types (Pseudomaqui, Forest, Shrub, Alpine, and Stream vegetation) dominant in the field were selected and sampling was performed. A total of 49 species of 26 genus belonging to 6 subfamilies were detected and 982 leaf beetle specimens were collected. When determined leaf beetle species are considered in terms of individual numbers; Chrysolina herbacea, Ch. coerulans, Ch. adzharica, Phratora horioni, Agelastica alni, Altica oleracea, A. carduorum, Longitarsus luridus and L. nasturtii, Smaragdina vaulogeri, Cryptocephalus praticola, C. aureolus ve C. moraei were detected as the most abundant species in the area. Host plants of 16 leaf beetle species were determined during the study. Among these species, the host plant of Chrysolina adzharica was recorded for the first time and probable host plant of Smaragdina vaulogeri was determined for the first time in this study. Specified on the area 30 species from Artvin province and ten species from the provinces which included in the Caucasus Hotspot Region in Turkey were firstly recorded. Also, each species were discussed briefly in terms of habitat and host plant preferences and zoogeographic distributions.