Mangan(III)asetat eşliğinde 1,3-siklohekzadion ve etilaseto asetatın gerilimli bisiklik alkenlere katılma reaksiyonları
Manganese(III)acetate mediated addition reactions of 1,3-cyclohexadiene and ethyl acetoacetate to strained bicyclic olefines
  1. Tez No: 475229
  2. Yazar: BAHADIR ALABAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAŞİT ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Benzonorbornadien, 7-okzabenzonorbornadien, norbornenin ve norbornadien asetik asit içinde, Mn(OAc)3 ve Cu(OAc)2 eşliğinde1,3-siklohekzadion ve etil asetoasetat ile reaksiyonları yapıldı. Benzonorbornadien'in 1,3-sikloheksadion ile reaksiyonunda dihidrofuran türevi oluştu, etil asetoasetat ile reaksiyonunda ise dihidrofuranın yanı sıra karbokatyon ara ürününden türetilen oksidasyon ürünleri de oluştu. Buna karşılık, 7-okzabenzonorbornadien, norbornen ve norbornadien'in 1,3-sikloheksadion ve etilasetoasetat ile reaksiyonlarında sadece dihidrofuran oluştu.
Özet (Çeviri)
Benzonorbornadiene and 7-oxabenzonorbornadiene, norbornene and norbornadiene were reacted with 1,3-cyclohexadione and ethyl acetoacetate in the presence of Mn(OAc)3 and Cu(OAc)2 in acetic acid. Reaction of benzonorbornadiene with 1,3-cyclohexadione gave a dihydrofuran derivative whereas reaction with ethyl acetoacetate formed rearranged products derived from a carbocation intermediate. However, reaction of 7-oxabenzonorbornadiene, norbornene and norbornadiene with 1,3-cyclohexadione and ethyl acetoacetate gave only dihydrofuran as the products.