Yazılı kültür-dijital kültür bağlamında mesajın değişen yapısı (Örnek olay: Ana Britannica Ansiklopedisi ile ekşi sözlük karşılaştırması)
Changing structure of the message in the context of written and digital culture (Case study: A comparison of 'Ana Britannica Enyclopedia' and 'Eksi Sozluk')
- Tez No: 475244
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞEKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışmanın amacı sözlü, yazılı ve dijital kültürde mesajın değişen doğasını sorgulamak ve araçların, dolayısıyla kültürün mesajın içeriğini nasıl belirlediğini gözler önüne sermektir. Bu amaca ulaşmak için seçilen örneklem, yazılı kültürün önemli simgelerinden biri olan basılı ansiklopediler ve dijital kültürün hemen hemen tüm özelliklerini taşıyan dijital sözlüklerdir. Bu bağlamda Ana Britannica ansiklopedisi ile Ekşi Sözlük söylem analizine tabi tutulacak ve aynı kavramların bu araçlarda nasıl tanımlandığı, dolaysıyla iletinin aracın doğası nedeniyle nasıl farklılaştığı analiz edilecektir, çünkü aracın yapısı mesajı; mesaj insanın bilişsel tutum ve düşünsel faaliyetlerini belirlemektedir. Tez çalışmasının birinci bölümünde sözlü kültür kavramı ve sözlü kültür metinlerinin özellikleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde yazılı kültür ve kavramı ve yazıyla birlikte değişen kültür konu edilmiştir. Üçüncü bölümde ise iletişim araçlarındaki dijitalleşme konusu ele alınmıştır. Araştırma bölümünde Ana Britannica ansiklopedisi ile Ekşi sözlüğün içerikleri aynı kelimeler üzerinden karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonucunda basılı medya ile dijital medyanın içeriği farklı şekillerde yansıttıkları, aynı kavramları farklı bir şekilde tanımladığı görülmüştür. En temelde basılı kültürde anlamlar statik ve durağan bir yapı sergilerken, dijital kültürde anlamlar sürekli bir değişim halindedir. Bu durum, varsayımımızın doğrulanmasını beraberinde getirmiş; kültür ve ona bağlı olarak değişen araçların mesajları farklılaştırdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to question the changing nature of the message in oral, written and digital culture and then to reveal how the culture determines the content of the message. The printed enyclopedias which is one of the important symbols of written culture and digital dictionaries which have almost all the features of digital culture have been selected as sample to reach the purpose of the study. In this context“Ana Britannica Enyclopedia”and“Ekşi Sözlük”will be subjected to the discourse analyse and how the same concepts are described how the message differentiates in these media and will be analysed. Because while the structure of the medium determines the message, the message determines the cognitive attitude and intellectual activities of human. In the first chapter of the study, it was dwelled on oral culture and features of the oral culture texts. In the second chapter written culture and changing culture by writing were subjected. In the third chapter the subject of digitalizing of the communication technologies was handled. In the method of the research chapter the content of the“Ana Britannica Enyclopedia”and "Ekşi Sözlük were compared over the same words. As a result we found that printed medium and dijital medium reflect the content in a different way, and they also describe the same concepts differently. While the meanings are static and stable in the printed culture, the meanings are always in the process of change. This conlusion comfirmes our assumption; so we found that the culture and changing media depend on the culture make different the messages too.