Sözsüz folklor bağlamında Ayvalık örneği
Example of Ayvalık in the context of nonverbal folklore
  1. Tez No: 702637
  2. Yazar: ZEYNEP ULUDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKUL ÇOBANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Bilim (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Türk kültürü içerisinde sözlü, yazılı ve dijital kültür ortamlarının yanında bir diğer kültür ortamı da sözsüzdür. Sözsüz kültür ortamında yaratılan unsurlar, pek çok farklı ihtiyaçtan kaynaklı olarak kültür içerisinde belirli işlevlerde kullanılmaktadırlar. Jest ve mimik gibi davranışların, kıyafetlerin, oynanan oyunların, renklerin ve farklı sözsüz unsurların içerisinde yer aldığı sözsüz folklorda bu unsurlar birer kültür ögesidir. Kültürel özelliğine değinilse de yabancı kaynaklarda, sıklıkla incelenen ve geçmişten günümüze kadar derlenmiş olan sözsüz davranış ya da iletişim amacıyla da kullanılan unsurlarının bir kısmı; Türk halkbilimi çalışmalarında göstergebilim, halk hekimliği, töre ve gelenekler gibi alanlarda araştırma konusu olmasına rağmen 'sözsüz folklor' bağlamında incelenmemiştir. Bu çalışmada, Ayvalık ilçesinde tespit edilen sözsüz folklor unsurlarından örneklerle; sözsüz folklorun tanıtılması ve incelenmesi, sözsüz kültür ortamının varlığından söz edilmesi ve Türkiye'de sınırlı sayıda sadece iletişim bağlamında incelenen sözsüz unsurların, aslında sözsüz folklor unsurları olduklarının gösterilmesi hedeflenmiştir. Bununla birlikte sözsüz folklorun mahiyeti ve sahip olduğu niteliklerin açıklanması ve Türk Halkbilimi çalışmaları içerisinde bir inceleme alanı olduğunun gösterilmesi amaçlanmıştır. Anahtar Sözcükler Sözsüz Folklor, Sözsüz İletişim, Sözsüz Davranış, Sözsüz Kültür, İşlev
Özet (Çeviri)
In the Turkish Folklore besides oral, written and digital cultural environment another cultural environment is nonverbal. Created elements in the nonverbal cultural environments is used spesific functions in the culture as a result of some needs. In the nonverbal folklore which behavior such gesture and mimics, clothes, plays, colors and other nonverbal elements are cultural factors. Although mentioned cultural feature other sources that frequently examined and compiled that from past to present; in the Turkish Folklore studies such as semiotic, folk medicine, ceremony and traditions fields have been subject of research but it has not been studied in the context of 'nonverbal folklore'. In this study, nonverbal folklore elements examples which detecting in Ayvalık; is it is aimed to show that introduction and examinitation of nonverbal folklore, mentioning the existence of a nonverbal cultural environment and in Turkey a limited number of nonverbal elements studied only in the context of communication are originally nonverbal folklore factors. For all that explaining the content of nonverbal folklore and the qualities it has and It is aimed to show that there is an examination area in Turkish Folklore studies. Keywords Nonverbal Folklore, Nonverbal Communication, Nonverbal Behavior, Nonverbal Culture, Function