Postmodern anlatılarda din algısı (1985-2000)
Perception of religion in postmodern narratives (1985-2000)
  1. Tez No: 475256
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM YÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDİA KOÇAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Dinler, ilkel toplumlardan modern insana kadar, asırlar boyu, varlığı anlamlandırmak yolunda birer ışık olmuşlardır. Ölümden sonrasına dair vaatlerinin yanında, verdikleri ilahi mesajlarla, dünyada da hukuki ve sosyal bir düzen oluşturma noktasında önemli bir işleve sahiptirler. Beşerî iktidar sahipleri dinlerin bu niteliğini bildiklerinden, bazı dönemlerde, onu insanlar üzerinde bir yönetim ve baskı aracı olarak kullanmışlardır. Orta Çağ Avrupa'sındaki kilise hâkimiyeti, bunun en somut örneğidir. Keşifler sonrası maddi refahın getirisi olan Aydınlanma Çağı, bu düzene karşı durmuş ve skolastik düşüncenin yerini modernleşme fikri almıştır. Böylece yeni dünya düzeni, geleneğin yıkıntıları üzerinde yükseltilmek istenmiştir. Mimariden sosyolojiye, teknolojiden edebiyata kadar farklı disiplinlerce uygulanan bu rasyonalist yönelim, insanın maddî varlığını özgürleştirse de, içinde oluşan manevi boşluğun yerini doldurmada yetersiz kalmıştır. Bu dönemde, moderne bir tepki olarak postmodernizm eğilimi baş göstermiştir. Kendinden önceki tek sesliliğe ve katı determinizme karşı o, dünyaya çoğulcu bir pencereden bakma vaadiyle çıkagelmiştir. İddiasını edebiyata da taşıyan hareket, çeşitli teknikler kullanmak suretiyle kendine has edebî ürünler yaratmaya devam etmektedir. İlkesiz tutumuyla gelenek ve moderni aynı potada buluşturan postmodern söylemin, dinlere yaklaşımını Türk edebiyatında verilen örnekler üzerinden inceledik.
Özet (Çeviri)
For centuries, religions, from primitive societies to modern human, have been a light on the way to understanding the cause of existence. In addition to their promises concerning after life, religions also have an important role in establishing a legal and social order in the world with the divine messages they give. The rulers knew these qualities of religions and in some periods they used them as a means of administration and oppression on human beings. Church domination in medieval Europe is the most concrete example of this. The age of enlightenment, which is the result of prosperity after geographical explorations, has opposed this order and modernization idea took the place of the scholastic thoughts. Thus the new world order is desired to be raised on the destruction of the tradition. This rationalist tendency, that is applied by different disciplines, such as architecture, sociology, technology and literature, liberated the material existence of mankind, but is inadequate to fill the spiritual void within them. In this period, the tendency of postmodernism emerged as a response to modernism. Against the singularity and rigid determinism, postmodernism has emerged with the promise of looking at the world from a pluralistic window. The movement that carries its thoughts to literature continues to create original literary products using various techniques. We examined the approach of religions of postmodern discourse, which combines tradition and modernity in the same pot with unprincipled attitude, through the examples given in Turkish literature.