Constant head test analysis in partially penetrating wells
- Tez No: 47526
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
KISMÎ DELEN KUYULARDA SABÎT SEVİYELİ DENEY ANALİZİ ÖZET Permeabiliteyi belirlemek için arazi deneyleri güvenilir sonuçlar vermektedir. Arazi koşullarını laboratuarda modellemek için bir deney aleti yapılmıştır. Alet dairesel 1- 1 metrekare kesitli ve 1.2 metre yüksekliğindedir. Tankın ortasında bulunan bir model kuyu da sabit seviyeli su basma deneyleri yürütülmüştür. Boşluk suyu basınçları tankın içinde çeşitli yerlerdeki 12 piezometre ile ölçülmüştür. Elde edilen veriler Avcı ve Kılanç (1994) tarafından çıkarılmış matematik modelle karşılaştınlmıştır. Matematik model anizotropik, homojen ve sonlu derinlikteki basınçlı ya da serbest akiferleri kısmi delen kuyuları gözö- nüne almaktadır. Deney sonuçlan ve matematik model kıyaslamaları grafikler halinde ve rilmiştir. Yorumlar ve daha ileri çalışmalar için öneriler sunulmuştur. Sonuç olarak mate matik modelin belirli mesafedeki noktalarda deney sonuçlarıyla iyi bir uyum sağladığı gö rülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV CONSTANT HEAD TEST IN PARTIALLY PENETRATING WELLS ABSTRACT Field tests provide reliable results to determine permeability. A testing device is built to model the in-situ conditions in the laboratory. The device had a circular plan of 1. 1 square meter and a height of 1.2 meter. Constant head pumping-in tests were conducted in a model well that was centered in the tank. The pore-water pressures were measured by 12 piezometers that had various locations in the tank. The data obtained were compared with a mathematical model derived by Avcı and Kılanç (1994). The mathematical model considered wells partially penetrating anisotropic, homogeneous and finite-depth confined or unconfined aquifers. The test results and their comparison with the mathematical model were given in graphs. Comments and proposals for further study were given. It was seen that the mathematical model provided a good match with test results for points at a certain distance.