Evaluation of a package treatment unit, aerated packed column-inclied plate settler combination, with plastic packing
- Tez No: 47527
- Danışmanlar: PROF.DR. KRİTON CURİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Bir Paket Arıtma Sistemi, Havalandırmalı Dolgu Kolon-Eğik Düzlemli çöktürücü Bileşiminin Plastik Dolgu ile Değerlendirilmesi Boğaziçi Üniversitesinde geliştirilmiş olan bir paket arıtma sistemi, havalandırmalı dolgu kolon-eğik düzlemli çöktürücü bileşimi, bu çalışmada incelendi. İki ünite, plastik dolgu maddesi kullanılarak eşzamanlı olarak çalıştırıldı. Çalışma süresince dolgu kolonların içinde, mikroorganizmaların yetişmesi için oluşturulan yüzey alanı haricindeki tüm parametreler, her iki ünite için de aynı tutuldu ki yüzey alanı farkının, ünitelerin arıtma verimliliğine etkileri araştır ılabilsin. Ek olarak, sistemin yüksek organik yüklemeler karşısındaki tepkisi gözlendi. Ayrıca bu çalışmadan elde edilen sonuçlar, dolgu maddesi olarak çakıltaşinın kullanılmış olduğu önceki çalışmaların sonuçlarıyla karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT A package treatment unit, aerated packed column-inclined plate settler (APC-IPS) combination, that was developed at Boğaziçi University, was evaluated in the present study. Two APC-IPS units were operated simultaneously with plastic material used as the packing of the reactors, keeping all the operational parameters the same for both units, except the surface area provided in the packed columns for the growth of microorganisms, in order to investigate the effects of surface area difference on the removal efficiency of the units. In addition, response of the system to high organic loadings was investigated. Besides, results of the present study was compared with the results of the previous studies in which quartz itic gravel was used as the packing material of the unit.