Transport properties of microemulsions and microemulsion-based organo-gels
- Tez No: 47525
- Danışmanlar: DOÇ.DR. N. ZEYNEP GÜNEYMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
VI ÖZET Bu çalışma metal iyonlarının organo-jel içerisinden geçişini içerir. Yağda-su mikroemülsiyon içeren organo-jeller anyonik yüzey aktif maddesi AOT ile kararlı hale getirilirler; jelatinin su fazına eklenmesi ile de sert ve saydam jel haline gelirler. Organo-jeller içerisinde dağılan su damlacıkları içinde hidrofilik maddeleri (+ 2 yüklü metal iyonları gibi) çözmek mümkündür. Bu su damlacıkları yağda-su mikroemülsiyon bazlı organo jeller içindeki jelatin ağı arasında dağılabilir ve metal iyonlarının jel üzerine yerleştirilmiş bir yağda-su mikroemülsiyon çözeltisine geçişini sağlayabilirler. Dağıtılmış su damlacıkları içinde çözünen metal iyonlarının konsantrasyonu jel/mikroemülsiyon yüzeyinden uzaklığına göre ölçülmüştür. Daha sonra, dağılan metal iyonlarının akış oranı zaman ve başlangıç metal konsantrasyonu cinsinden hesaplanmıştır. Ni+2 ve Cu+2 'nin, organo-jel içerisindeki difüzyon sabiti ve geçiş hızı hesaplanmıştır. Bütün deneylerde jel içkideki metal iyon konsantrasyonunu saptamak için Atomik Absorblama Spektrofotometresi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study involves the transport of metal ions through an organo-gel. The organo-gel consists of a water-in-oil microemulsion, which is stabilized with an anionic surfactant AOT, and is set into a hard and transperent gel on addition of gelatin to its aqueous region. It is possible to solubilise a hydrophilic species, such as divalent metal ions within the dispersed water droplets of this organo-gel. These droplets are able to diffuse and transport metal ions through the gelatin network of the organo-gel into a co-existing water- in-oil microemulsion. The concentration of metal ion (M2*), which is solubilised within these dispersed droplets is measured as a function of distance from the gel/microemulsion interface. The flux of the metal ion transported is then calculated as a function of time and initial metal ion concentration. Diffusion coefficients of Ni++ and Cu++ and the rates of their transport within the organo-gel are calculated. In this study Atomic Absorption spectrophotometer was used to obtain the metal ion concentration in the gel in all the experiments.