Türkiye'de ekonomi basınının ekonomi politik yapısı ve içeriğe etkileri: Ekonomist ve Para dergisi örneği
The effects on content and the political economy structure of financial press in Turkey: The journals of 'Ekonomist' and 'Para' samples
  1. Tez No: 475286
  2. Yazar: HAKKI AKGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL ARIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Gazetecilik, Economics, Journalism
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
İlk çağlardan bu yana ekonomiye ilişkin bilgiye ulaşabilmek ve bu bilgileri paylaşabilmek bireyler için oldukça önemli olmuştur. Günümüzde bireylerin ekonomiye ilişkin bilgi ihtiyaçlarını karşılayan ekonomi basını ise bu açıdan liberal toplumlarda önemli bir işlevi yerine getirmektedir. Batı'da coğrafi keşifler ile birlikte modern anlamda ekonomi basınının ilk örnekleri ortaya çıkmış ve zamanla basın türleri arasında çok önemli bir konuma gelmiştir. Ülkemizde ise 1980 sonrası gelişen neo-liberal politikalar, toplumda ekonomiye ilişkin bilgi ihtiyacını arttırmış ve ekonomi basını bu dönemden sonra hızlı bir gelişim göstermiştir. 1980 sonrasında neo-liberal politikaların bir sonucu olarak basında artan tekelleşme eğilimi ve kâr yönelimi bu dönemin parlayan yıldızı olan ekonomi basınının haber söylemlerinde de kendisini hissettirmektedir. Türkiye'de haftalık yayın yapan en yüksek tiraja sahip iki ekonomi dergisi olan Para ve Ekonomist dergilerinin bir yıllık süre zarfında yayınlarını ele aldığımız bu çalışmada ekonomi dergilerinin bağlı bulunduğu ekonomi politik yapının dergi içeriklerine yansıması Teun Van Dijk'ın söylem analizi yöntemi ile incelenmiştir. Araştırma sonucunda ele alınan ekonomi dergilerinin esas görevleri halkı ekonomi konularında doğru ve tarafsız bilgilendirmek olmasına karşın içeriklerini bağlı bulundukları medya gruplarının ekonomik-politik çıkarlarına göre şekillendirdikleri, egemen söylemi yeniden ürettikleri, reklam içerikli haber üretimi ile halkı tüketime yönlendirdikleri ve haber metinlerini bu doğrultuda kurguladıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
It has been very important for the individuals to be able to access and share information about the economy since the early ages. Today, the economic press, which meets the information needs of the individuals about the economy, plays an important role in liberal communities in this aspect. In the Western Community, with geographical discoveries, the first examples of economy press in the modern sense emerged, and in time, it has become a very important position among the press types. In our country, the neoliberal policies that emerged after the 1980s increased the need for information about the economy in the society and the economic press developed rapidly after this period. The increasing monopoly tendency and profit orientation as a result of neo-liberal politics after 1980, also felt itself in the news discourse of the economic press which was the shining star of this period. In this study, which deals with the publications of Para and Ekonomist magazines, which are two weekly economy magazine publications with the highest circulation in Turkey, the economic political structure of economy magazines is analyzed via Teun Van Dijk's analysis of discourse. As a result of the research, it has been seen that economic magazines, which are the main functions of the economy magazines, provide the public with accurate and neutral information about the economic issues, but their contents are shaped according to the economic and political interests of the media groups and they are affiliated with, remaking the sovereign discourse and direct the people to consume and organize news texts in this direction.