Koza-İpek ve Feza gruplarının ekonomi politik dönüşümü: 12 Haziran 2011 ve 7 Haziran 2015 Genel Seçimleri örneği
Economic politic transformation of Koza-İpek and Feza groups: The sample of 12 June 2011 and 7 June 2015 General Election
  1. Tez No: 475285
  2. Yazar: ENES BALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Haberlerin sunuluş şekli medya kuruluşlarının izledikleri yayın politikaları ile örtüşmektedir. Medya kuruluşlarının yayın politikalarını belirleyen ise içerisinde bulundukları ekonomi politik ilişkilerdir. Aynı zamanda haberlerin söylemini belirleyen ekonomi-politik ilişkilerin altında yatan ideolojik tutum ise değişkendir. Medya kuruluşları incelenen iki dönemde aynı olay ya da olgu karşısında iki farklı tutum sergileyebilirler. Bu bağlamda söz konusu çalışma medya kuruluşlarının dönemler arası farklı yayın politikaları izlemelerinin nedenlerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu anlamda da model olarak van Dijk'ın ortaya koymuş olduğu Eleştirel Söylem Çözümlemesi çerçevesinde 12 Haziran 2011 ve 7 Haziran 2015 genel seçimlerini Zaman ve Bugün Gazeteleri üzerinden analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
The presentation of the news is seen to have concurred with the publishing policies of the news organizations. Economic politic relations are also the determinative factor affecting the publishing policies of the news organizations. In the meantime, the ideological attitude underlying economic political relations which determines the content of news is unstable. Media organizations could display disparate attitudes toward the same event and phenomenon in the different periods. In this context, this research aims at revealing the reasons why media organizations are following different publication policies in different periods. In this sense, the general elections of June 12, 2011 and June 7, 2014 are going to be investigated through Zaman and Bugün newspapers in the framework of the model of Critical Discourse Analysis by Van Dijk.