Fuzzy control of distillation column using qualitative modelling
- Tez No: 47535
- Danışmanlar: DOÇ.DR. LEVENT AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
IX ÖZET Bazı endüstriyel proseslerin denetiminde operatörler denetleyicilerden daha başarılılar. Bu, prosesin doğrusal olmayan yapısı ve operatörün gözlemlediği renk, uyum gibi ölçülemeyen özellikleri ile açıklanabilir. Operatörün kontrol hareketlerini denetleyicilere aktarmaya çalışırsak bazı sorunlarla karşılaşırız. Bulanık denetleyiciler bahsedilen zorluklan aşmak için kullanılmaktalar. En önemli problem, operatörün konuşma dilindeki ifadelerini klasik denetleyicilere aktarmadaki zorluktur. 1965 yılında Zadeh Bulanık Kümeleri düşündü ve daha sonra Mamdani ilk Bulanık Denetleyiciyi yaptı. Damıtım kolonu doğrusal olmayan ve zaman gecikmeli sistem örneğidir. Denetlenmesi bu özellikleri ile alt ve üst karışımların birbiri ile ilişkisinden dolayı zordur. Bu tezde, alt karışımı Bulanık Denetleyici ile kontrol etmeye çalıştık. Bulanık denetleyicinin yaratılmasında en önemli ve zor parçalardan biri Bulanık koşulların geliştirilmesidir. Burada, Sugeno ve Yasukawa tarafindan verilen Niteliksel Modelleme'yi kullandık. Başlangıçta, alt karışımı etkileyen değişkenleri bulmaya çalıştık. Daha sonra, alt karışımı Hata değeri ile kontrol ettik. Bulanık denetleyicilerin başarısı damıtım kolonunun bulanık denetimi üzerine daha fazla çalışma yapılması için umut vermektedir.
Özet (Çeviri)
Mil ABSTRACT It is known that in controlling some industrial processes, operators are more successful than controllers. This can be result of process non linearity and some unmeasurable properties like colour, consistency etc. If we want to express operator's actions by using controllers, we face some problems. Fuzzy Controllers are used to overcome these difficulties. The most important problem here is the difficulty of representing operator's linguistic terms in classical controllers. In 1965, Zadeh conceived Fuzzy Sets to solve representation problem and later Mamdani developed the first Fuzzy Controller. Distillation column is an example of a non-linear and time-delay system. Its control is difficult because of these properties and interaction between bottom and overhead composition. In the thesis, we try to control bottom composition by a Fuzzy Controller. One of the most important and difficult parts is developing Fuzzy Rules for controller. Here, we used Qualitative Modelling given by Sugeno and Yasukawa to build variables and rules. Firstly, we tried to find the effective variable in controlling bottom composition. Secondly, we controlled bottom composition by using Error of bottom.