Effect of freeze and thaw cycles on the performance of clay liners
  1. Tez No: 47534
  2. Yazar: ELİF ZEHRA TÜRE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÖKHAN BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
IV ÖZET DONMA. VE ÇÖZÜNMENİN KIL GEÇİRİMSİZ TABAKALARININ ÖZELLİKLERİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ Donma ve çözünme geçirimsiz kil tabakalarının kesme mukavemetini ve geçirgenliğini büyük ölçüde etkiler. Bugüne kadar arazi şartlarını aynen yansıtacak olan donma ve çözünme süre ve tekrar sayılarını belirlemek için birçok araştırma yapılmıştır. Bu araştırmalarda donma ve çözünmenin ya killerin kesme mukavemeti veya geçirgenliği üzerinde durulmuştur. Bu çalışmada değişik donma ve çözünme süre ve sayılarına maruz kalan sıkıştırılmış killerin hem kesme mukavemetleri hem de geçirgenlikleri incelenmiştir. Ayrıca rendelenmiş atık araba lastiğinin de killerin donma ve çözünmeleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Donma ve çözünme süreleri öncesinde ve sonrasında kil numunesinin mukavemetini ve geçirgenliğini belirlemek amacıyla üç eksenli basınç deneyi, kesme deneyi ve permeabilite deneyleri yapılmıştır. Donma ve çözünme tekrar sayı ve süreleri incelenirken, tekrar sayılari sîfir, beş, 10 ve 15 olarak seçilmiştir. Her bir tekrar sayısında donma ve çözünme süreleri bir saat, bir gün ve bir hafta olarak değiştirilmiştir. Donma ve çözünme devir sayısını ve süresini arttırmak kil zemininin kesme mukavemetini düşürmüş ve geçirgenliğini yükseltmiştir. Saf kile katkı maddesi olarak araba lastiğinin katılması ise kil numunesinin kesme mukavemetinin daha da azalmasına ve geçirgenliğinin daha da artmasına neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
XIX ABSTRACT EFFECT OF FREEZE AND THAW CYCLES ON THE PERFORMANCE OF CLAY LINERS Freeze and thaw cycles affect the strength and hydraulic conductivity of clay liners and covers. Many studies have been conducted to determine the number and duration of cycles to simulate the field conditions. Most of these studies concentrated on either hydraulic conductivity or compressive strength. In this study both compressive strength and hydraulic conductivity properties of compacted clay samples subjected to different duration and number of freeze and thaw cycles were investigated. The effect of adding waste tire chips on freeze and thaw performance of the liner was also studied. Triaxial, direct shear and hydraulic conductivity tests were conducted on compacted kaolinite samples before and after freeze and thaw cycles, in order to determine their shear strength and hydraulic conductivities. The effect of duration and the number of freeze and thaw cycles were studied. Zero, five, 10 and 15 cycles were applied for durations of one hour, one day, and one week. Increasing the number and the duration of the cycles reduced the strength and increased the hydraulic conductivity of the samples.