Nonlinear analysis and modelling of dowel action and aggregate interlock in R.C. members
- Tez No: 47539
- Danışmanlar: PROF.DR. CENGİZ KARAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Günümüzde popüler bir çözüm yöntemi olarak etki alanları hala yeni araştırma konuları olarak geliştirilen doğrusal olmayan sonlu elemanlar metodu, betonarme elemanların gerçek davranışı ve deformasyon özellikleri incelendiğinde çok etkili bir çözüm yöntemidir. Betonarme elemanlar, çatlak oluşumu, zamana bağlı deformasyonlar, doğrusal olmayan çok eksenli özellikleri ve uyum özelliklerinden ötürü kompleks bir yapıya sahiptir. Gerçekçi bir çözüme ulaşmak için bu özelliklerin de dikkate alınması gerekir. Bir çok matematiksel model bu karmaşık davranışlara ragmen analitik çözüme yaklaşabilmek için geliştirilmiştir. Literatürde yeterli bilgi olmasına ragmen, doğrusal olmayan sonlu elemanlar metodu ile betonarme elemanların çözüm sisteminde agrega kenetlenmesi ve pim etkisinin katkılarının gözönüne alınmaması bir eksiklik olarak görülmüş ve bu çalışma bu konular üzerinde yoğunlaştırılmıştır. Bu çalışmada normal beton için hipoelastik malzeme modeli, çatlak beton için“Gabarova-Karakoç”tarafından verilen bünye denklemleri ve son olarak pim etkisi için“Vintzeleou-Tassios”formülasyonları kullanılmıştır. Çalışmanın sonunda teorinin ve sonlu elemanlar programının geçerliliği beton kalitesinin, maksimum agrega çapının ve çatlak genişliğinin değişken olduğu deney sonuçları ile karşılaştırılarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Nonlinear Analysis and Modelling of Dowel Action and Aggregate Interlock in R.C. Members Ihe non-linear finite element methods, which are still being refined, are the most powerful tools for the analysis of reinforced concrete structures if the full response and particularly their deformational characteristics are investigated. Reinforced concrete structures exhibit very complex behaviour involving phenomena such as inelasticity, cracking, time-dependency and interface effects, which must be taken into account in order to obtain a realistic numerical solution of the response of a structure. A lot of mathematical models are developed in order to approach analytical solution among many complexities. In this study, a hypoelastic formulation for solid concrete and constitutive relations which are given by Gambarova and Karakoc for the contribution of aggregate interlock and finally constitutive relations of Vintzeleou and Tassios for the effect of dowel action are used. Since aggregate interlock and dowel action appeared to be the missing link in the system of nonlinear analysis with regard to the available knowledge, this study has been carried out focusing on this subject. The output of computer program have been compared with experimental results in which the concrete quality, particle size and crack opening were variables. Therefore, it can be stated that the validity of the theory and computer program has been verified to large extent.