Nonlinear response modeling of low-rise structural walls
Bodur perde duvarların doğrusal olmayan davranışlarının modellenmesi
- Tez No: 433951
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUTAY ORAKÇAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma kapsamında boy/en oranı 1.0 ve daha az olan perde duvarların davranışını irdelemek üzere bir sonlu eleman modelleme yöntemi kullanılmış, kullanılan model deney sonuçları ile doğrulanmış ve geliştirilmiştir. Yatay yük davranışı kayma ve eğilme davranışlarının etkileşiminin yanısıra çoğunlukla kayma deformasyonları tarafından etkilenen bodur perde duvarların modellenmesi kapsamında bu çalışmada on beş adet bodur duvar numunesi irdelenmiştir. Kullanılan model, incelenen deney numuneleri için kalibre edilmiş ve Matlab ortamında analizler gerçekleştirilmiştir. Model formülasyonundaki betonda agrega kenetlenmesi ve donatıda kama etkisi mekanizmaları iyileştirilmiş, bu mekanizmalar ile ilişkili çevrimsel dayanım azalması parametreleri modele işlenerek perdelerin çevrimsel yanal yük davranışının daha doğru temsil edilmesi amaçlanmıştır. Model sonuçları ile deney sonuçlarının karşılaştırılmasında perde temellerindeki gerinim penetrasyonu etkileri gözetilmiş, böylelikle perdelerin başlangıç rijitliği ve düşük öteleme oranlarında yanal yük kapasitesinin daha doğru temsil edilmesi hedeflenmiştir. Modelde beton ve donatı çeliği için kapsamlı gerilme–şekildeğiştirme bağıntıları kullanılmış; ayrıca basınç yumuşaması, döngüsel iki-eksenli hasar, ve çekme prizlenmesi gibi davranışsal özellikler model formülasyonunda gözetilmiştir. Tekil ya da çift eğrilik altında yanal yükleme, düşey yük ve perde numunesindeki zayıflatılmış kesit bölgeleri gibi deneysel koşullar model kalibrasyonunda ve analiz koşullarında gözönüne alınmıştır. Model sonuçları, perdelerin deneysel olarak elde edilmiş olan yanal yük – öteleme davranışları ile karşılaştırılmıştır. Sunulan karşılaştırmalar ışığında analitik modelin incelenen perde numunelerinin çevrimsel yanal yük – yerdeğiştirme davranışını, başlangıç rijitliğini, yanal yük kapasitesini, döngüsel kapasite/rijitlik bozunması ve orijin bölgesinde daralma gibi özellikleri makul doğrulu yapı ile kestirebildiği gözlemlenmiştir. Her ne kadar geliştirilebilecek özellikleri bulunsa da, kullanılan analitik modelleme yönteminin, bu çalışmada iyileştirilmiş hali ile, bodur perde duvarların çevrimsel yanal yük davranışının kestirimi için uygun bir yaklaşım olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
A finite element modeling approach was validated and improved in this study, for simulating the behavior of reinforced concrete structural walls with aspect ratios of 1.0 or less, whose behavior is governed by shear deformations as well as interaction between shear and flexural responses. To validate the model, a total of fifteen squat structural walls were calibrated and analyzed using Matlab. Mechanisms of shear aggregate interlock in concrete and dowel action on the reinforcing bars were explicitly incorporated in the model formulation, and cyclic degradation parameters associated with these mechanisms were implemented in the model for better representation of the in-plane hysteretic lateral load behavior of squat structural walls. The effect of strain penetration within the wall foundation was considered in the model predictions, in order to capture the initial stiffness of the walls and their lateral load capacity in early drift levels more accurately. Refined constitutive models were used in the model formulation to represent the hysteretic stress-strain behavior of reinforcing steel and concrete, as well as behavioral characteristics including compression softening, hysteretic biaxial damage, and tension stiffening effects. Features of the experimental conditions imposed on the test specimens, such as loading under double-curvature or single-curvature, axial loading on a specimen, or presence of a weakened plane joint in the wall, were represented in the model calibration and analysis conditions. Analytical predictions of the lateral load vs. displacement responses obtained using the finite element model were compared with the experimental measurements. Comparisons revealed that the model reasonably predicts the overall lateral load vs. displacement behavior, as well as important response attributes such as the initial stiffness, lateral load capacity, cyclic strength and stiffness degradation, and pinching characteristics of the walls investigated. While it is still subject to further refinement, the analytical model in its current improved form is shown to be a feasible candidate for simulating the hysteretic lateral load behavior of low-rise structural walls.