A face without photography
Yüzsüz bir fotoğrafçılık
  1. Tez No: 475415
  2. Yazar: YAVUZ ERKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP BÜLENT SOMAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sanat Tarihi, Fine Arts, Performing and Visual Arts, Art History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez çalışmasının sorunsalı yüzün temsil edilebilirliğinden uzaklaşarak, fotoğraftaki mutlak tasvirinin olanaksızlığı üzerine kurulmuştur. Kimlik kartları ya da sosyal medya platformları düşünüldüğünde, sabitlenmiş ve belirli bir görünümü yansıtmak üzerinden resmedilen yüzün fotoğrafı insanın kimliksel bütünlüğünün temsili bir aracıdır. Mesela 'olduğu gibi' gösterilen sabıka fotoğrafları suçluların ayırt edici özellikleri için belirleyicidir. Kişinin kendi fotoğrafını planlayarak, düzenleyip çektiği selfie'lerde ise yanıltıcı bir dış görünüş sergilenir. Bütün bunlara rağmen, bu tezin öne sürdüğü argümanın merkezinde fotoğrafçılık pratiği reddedilmemektedir. Aksine, tezin savunduğu nokta proaktif bir eylem ve eyleme biçimi olarak yüzü görünen ve anlaşılır olanın ötesinde fotoğraflama düşüncesini içerir. Gözü, kötüleyici ya da ilerici bir uzam, ya da bilme odaklı bir genişleme aracı olarak gören tek taraflı, sonuç odaklı bir düşünce biçiminden uzak durarak, bu tezin fotoğrafla beraber düşünülen tartışma konusu kavranılamaz olanı, yani kavramsal olarak yüzsüz bir fotoğrafı içinde barındırır. Kendisi her zaman fotoğraf olmayan ama fotoğrafçılık mecrasına duyarlı metinsel ve görsel örneklere başvurarak gerçekleştirilen bu çalışmada, yüzün günlük yaşamın içerisinde yeniden fotoğraflanması önerilir - yalın görüş alanında beliren halinin, tek her şey olarak değil, herhangi bir şey olarak yeniden belirdiği şekilsiz şekliyle.
Özet (Çeviri)
My thesis' concern is to deviate from the representational premises of the face and attend to the unattainability of its absolute depiction within photography. Consider ID cards or imagine social media platforms, the face is representative of a person's entirety, mainly pictured to project a fixed appearance. 'As is' mug shots define the particularities of lawbreakers, engineered self-portraits show deceptive outward appearances. However, the crux of my argument does not involve renouncing the practices of photography. On the contrary, it is a proactive call for action to photograph the face beyond what is visible or visually intelligible. By refraining from a one-sided, conclusive point that adopts photography either as a progressive or a pejorative extension of the eye, my contention probes for the inconceivable: to conceptualise a faceless photograph. By attending to texts and works of art, which are not always photographs but are mindful of photography, I propose to photograph the face anew (in the) everyday, until how it used to appear in plain sight reappears as anything, but not as a single everything.