Attitudes and perceptions towards atheists, Jews, LGBT and Syrians A comparison between Turkish youth in Turkey and Turkish youth abroad via an integrated threat approach
Ateistler, Yahudiler, LGBT ve Suriyelilere yönelik tutum ve algılamalar Bütünleşik tehdit teorisi yaklaşımı ile Türkiye'deki gençler ile yurt dışındaki Türk gençler arasındaki bir karşılaştırma
  1. Tez No: 475416
  2. Yazar: JORDY PETRUS JOHANNES GEURTS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Son zamanlarda Türk dış politikası özellikle ülke dışında yaşayan vatandaşları açısından ön planda olan bir konu. Türk dış politikasındaki bu olaylar özellikle Türkiye sınırları içinde yaşayan genç Türkler ile yurtdışında yaşayan genç Türklerin azınlıklara olan tutumları arasında karşılaştırmalı analiz yapılmasının önünü açmıştır. Bu tez şu soruya cevap vermeyi hedefliyor: Türkiye'de yaşayan genç Türklerin azınlıklara olan umumi tutumu yurtdışında yaşayan genç Türklerin'kinden farklı mı? Bu araştırma vasıtasıyla, ankete katılanlar dört azınlık gurubu ile ilgili soruları yanıtladılar: Yahudiler, Ateistler, LGBT bireyler ve Suriyeliler. Anket soruları kontakt, olumlu duygular, olumsuz bakış açısı, önyargı ve ayrımcılık konuları açısından azınlıkları inceledi. Sorular ITT'yi (Bütünleşik Tehdit Teorisi) baz alarak hazırlandı. Araştırma sonucunda Türkiyede yaşayan genç Türklerin, Türkiyedeki Suriyeli bireylere karşı, kendi akranı Türklere göre daha ayrımcı olduğu belirginleşti. Buna ek olarak farklı soruların kayda değer etkileri gözlemlendi. Çoğunlukla herhangi biri azınlıkla temas kurulması olumlu duyguların oluşmasında pozitif bir etkiye sahip olduğu gözlemlenebilir. Böylelikle belirli bir azınlık ile etkileşim olumlu duyguları arttırıyor. Araştırma kısaca belirli demografik değişkenlerin etkilerini de açıklıyor. Bu sonuçtan yükek eğitimli, sol partiye oy verenlerin ve daha az dindar Türklerin daha az ayrımcı olduğu ortaya çıkmıştı. Bir istisna olarak bu grup içerisinde Suriyelilere karşı ayrımcılık daha fazla. Bu karakterstik yurtdışındaki genç Türkleri de Türkiye'deki genç Türkleri aldığı gibi içine almaktadır. Sonuç olarak konu azınlıklara karşı olan algı olduğunda yurtdışındaki genç Türkler Türkiye'deki akranlarından çok farklı değil.
Özet (Çeviri)
In recent times the foreign policy of Turkey, especially with respect to its citizens abroad, has been in the spotlight. Especially these events paved the way for a comparative research about the perception of young Turks in Turkey and young Turks abroad towards minorities in Turkey. This thesis tries to answer the following question: Does the public attitude towards minorities in Turkey differ for young Turks in Turkey and young Turks abroad? By means of a survey, respondents answered questions about four minority groups in Turkey: Jews, Atheists, LGBT and Syrians. The questions of the survey dealt with: contact, positive feelings, negative perception, prejudice and discrimination towards minorities. The questions are based on the Integrated Threat Theory. From the research it became clear that young Turks in Turkey have a significant higher degree of discrimination towards Syrians compared to their peers abroad. Furthermore, significant effects have been observed in relation to several of the questions. Mostly, one can observe that contact has a positive effect of having a positive feeling towards a minority. Thus; having interaction with a certain minority increases positive feelings. The research also briefly explained the impact of certain demographic variables. From that we can conclude that highly educated Turks, left wing party voters and less religious Turks seem to be less discriminative. One exception is discrimination towards Syrians, which is higher among that group. These characteristics count for Turks abroad as well as for Turks in Turkey. To conclude with, Turkish youth abroad does not seem to be very different from Turkish youth in Turkey when it comes to attitudes and perceptions towards minorities. Most of the time, Turks are Turks and stay Turks, regardless of geographical location.