The practices of reconstruction of collective memory and collective remembering through Hrant Dink among Armenians in Turkey
Türkiye'deki Ermenilerin Hrant Dink üzerinden toplumsal hafızayı yeniden inşa etme ve hatırlama pratikleri
- Tez No: 475414
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEZAİ OZAN ZEYBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tez Hrant Dink'in yazı ve söylemlerinin yanı sıra öldürülmesi üzerinden Türkiye'deki Ermenilerin kolektif belleklerini yeniden inşa etmeleri ve kolektif hatırlama pratiklerini incelemektedir. Bu bağlamda, çalışmamın sorunsalını, Ermenilerin namevcudiyeti üzerine temellenmiş Türk ulus devletinin tarihyazımı, milliyetçilik-yüklü hatırlama ve unut(tur)ma politikaları ile Hrant Dink'in devlet karşısında söz konusu bu sözde namevcudiyeti mevcudiyete dönüştürmedeki çabaları arasındaki gerilim oluşturmaktadır. Bu doğrultuda, bir yandan, Hrant Dink'in bu toprakların halklarına geçmişi tüm açıklığıyla hatırlatmayı temel amaç edinen köşe yazıları ve kullandığı dilin, diğer yandan ise onun çabalarının ve öldürülmesinin Türkiye'deki günümüz Ermenileri üzerindeki duygulanımsal (affect) boyutlarının analizini yapmaktayım. Hrant Dink'in Türkiye'deki günümüz Ermenileri üzerindeki söz konusu duygulanımsal etkililerini anlamayı amaçlayarak, yaşamları içerisinde deneyimledikleri sosyopolitik olaylara göre üç fark yaş grubuna (metinde ele alındığı biçimiyle 2'nci, 3'üncü ve 4'üncü kuşak olan, sırasıyla yaşlılar, orta-yaşlılar ve gençler) ayırdığım Ermenilerle tezim kapsamında çeşitli derinlemesine görüşmeler yaptım. Sözü edilen farklı kuşaklara ait Ermenilerin geçmişi günümüze nasıl taşıdıkları, geçmişi değerlendirme ve (yeniden) hatırlamalarında Hrant Dink'in rolüne ve Hrant Dink'in öldürülmesinden ne anlam çıkardıklarına odaklanıyorum. Analizimde Hrant Dink'in öldürülmesi sonrasında Türkiye'deki Ermeniler bağlamındaki bu üç kuşak arasında 1) 2'nci kuşak üyelerinin sessizliklerini korudukları; 2) 3'üncü kuşak üyelerinin çoğunlukla görece bir eylemsizlik ile geçmişin hakikatinin hakkını arama arasında salındıkları; ve 3) 4'üncü kuşağın ise gözle görülür bir şekilde politikleşmenin yaşandığı şeklinde bir ayrıma dikkat çekiyorum. Geçmişi hatırlama ve bunun akabinde de Ermeni kolektif belleğini yeniden inşa etmeye yönelik bu üç tip tutumun Ermeni öznelliğinin (subjectivity) farklı yansımaları olduğunu ileri sürüyorum.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the reconstruction of collective memory and collective remembering practices among Armenians in Turkey on the basis of Hrant Dink's writings and discourses as well as his assassination. In this context, it problematizes the tension between Turkish nation-state's historiography, which is based on the Armenian absence, its nationalist-laden politics, both remembering and forgetting, and Hrant Dink's efforts to transform this so-called Armenian absence into presence before the state. In this direction, on one hand, I analyze in a discursive fashion Hrant Dink's columns and speeches, the primordial goal of which is to make the peoples of these lands remember the past with its bare facts, and on the other hand, the affect of his efforts as well as his assassination on today's Armenians in Turkey. Aiming at comprehending Hrant Dink's affect on today's Armenians in Turkey, I conducted several in-depth interviews with Armenians that I divided them into three age groups (elders, middle-aged and young that are respectively 2nd, 3rd and 4th generation, as referred in this dissertation) according to the socio-political incidents they have been through in their life. I focus how today's Armenians from different ages bring the past into present; the role of Hrant Dink in their consideration and recollection of the past; and what they do infer from his assassination. My analysis suggests that there is a considerable divide within these three Armenian generations in Turkey, between 1) 2nd generation whose members keep their silence; 2) 3rd generation whose members mostly oscillate between a relative inertia and claiming the truth of the past; and 3) 4th generation whose members visibly politicized aftermath of the killing of Hrant Dink. I propose that these three types of stance towards remembering the past and reconstructing the Armenian collective memory, in turn, are the different reflections of the Armenian subjectivity.