Yedinci Mühür ve Bir Zamanlar Anadolu'da filmlerinde ölümün temsili ile hiçliğin arayışı
Search of nothingness through the representation of death in the films of the Seventh Seal and Once Upon a Time in Anatolia
  1. Tez No: 475430
  2. Yazar: OSMAN KARAKÜLAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE ÇİÇEKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sanat Tarihi, Philosophy, Performing and Visual Arts, Art History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırmanın çıkış noktası hiçlik tanımı olmuştur. Toplum içerisindeki insanın bir şeyleri tanımlama ve aktarma aracı olan dil, her zaman gösteren ve gösterilen dinamiği üzerine inşa edilmiştir. Ancak hiçlik tanımı bütün sistemi yıkmaya meyillidir. Dil içerisinde hiçlik tanımlanamaz bir konumdadır. İnsanın hiçlik hakkında deneyimi ve bilgisi olmadığı için; hiçliği tanımlamak için ödünç aldığı sıfatları kullanmaktadır. Lakin bu sıfatlar sadece bir illüzyon yaratmaya yaramaktadır. Bu çalışmada, bu hileli yapı ters yüz edilmeye çabalanacak ve bu çabayla beraber yeni bir hiçlik tanımının ortaya konması amaçlanacaktır.“Anti-tanım”olarak adlandırılabilecek bu tanım arayışı çalışması; dilin doğrudan hiçlik üzerindeki otoritesini kaldırarak temsil ve tesir alanlarının çerçevesi içerisinde konumlanmaktadır. İnsan zihninde hiçliğin nedeni olarak konumlanmış ölüm, hiçliğin arayışında çıkış noktası olarak ele alınacak ve bu şekilde ölümün temsilinde bir hiçlik arayışı meydana getirilecektir. Sinemanın insanı insana gösterme gücünü kullanarak, sinemadaki ölüm ve ölü beden temsillerine bakılacak; bu çalışmada bu temsillerin izleyici üzerinde oluşturduğu tesirler“anti-tanımın”kaynakları olarak kullanılacaktır. Tesirleri ve duyguları dilin alanına dahil ederek, dilin hiçlik üzerinde kurduğu dominant gücü kırmak çalışmanın hedefleri arasındadır. Araştırmaya temel teşkil edecek filmlerin seçiminde ölümle karşılaşma ve ölü bedenle karşılaşma temaları esas alınmış, bu temalara örnek oluşturmak üzere Yedinci Mühür (Ingmar Bergman, 1957) ve Bir Zamanlar Anadolu'da (Nuri Bilge Ceylan, 2011) filmleri seçilmiştir. Böylelikle araştırma, seçilen filmlerin içindeki ölüm temsillerinin yaratmış olduğu tesir alanında, bir bakıma dilin sessiz oyun alanında hiçliğin var oluşunu sezgilerle yazmayı kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
The starting point of this research is the definition of nothingness. Being the tool to define and transfer things, language is built on the dynamic between signifier and signified. However, definition of nothingness is inclined to demolish this whole system. Nothingness has an undefinable position within language. As human beings have no experience and knowledge of nothingness, they use adopted adjectives to define it; yet these adjectives are useful only to create an illusion of it. In this study, the effort to reverse this tricky structure is made and through this effort the introduction of a new definition of nothingness is aimed. Abolishing the direct authority of language on nothingness in the search of a definition that can be called an“anti-definition”, this study is located within the frameworks of representation and effect areas. Located as the reason of nothingness in minds of human beings, death will be approached as the starting point in the search of nothingness and such a search will be created through the representation of death. Representations of death and dead body in cinema will be analyzed and by using the power of cinema to show human beings to human beings, the effects of these representations on the audience will be used as the sources of an“anti-definition”. Breaking the dominance of language on nothingness is among the aims of this study. Picking the films that form the basis of this study is grounded on themes of encountering death and the dead body, and the films The Seventh Seal (Ingmar Bergman, 1957) and Once Upon A Time in Anatolia (Nuri Bilge Ceylan, 2011) are chosen to exemplify these themes. Thus, this study includes the interpretation of the existence of nothingness in the effect area created by representations of death in the selected films, that is, in silent playground of language through intuition.