An inquiry for envisioning dynamics and identifying key determinants of sustainable green growth
Sürdürülebilir yeşil kalkınmanın dinamik ve belirleyici faktörlerinin tespiti için bir sorgu
  1. Tez No: 475431
  2. Yazar: DENİZ KAZANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENKTAN ÖZYILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Economics, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Sürdürülebilir kalkınma politika geliştirme süreçleri ve yaşanabilir bir geleceğe ilişkin uğraşları destekleme çabası ile, bu tez, sürdürülebilir yeşil büyümenin belirleyici faktörlerinin tespiti yoluyla küresel kalkınmayı ilgilendiren sorunlara yönelik çareler üzerine odaklanmaktadır. Çalışma, birincil olarak, sürdürülebilir yeşil büyümenin ölçümü amacıyla Çevresel Ayarlı Çok Faktörlü Verimlilik göstergesini kimlik endeksi olarak saptamaktadır. İkincil olarak, çalışma, yeşil büyümenin başlıca öğelerini kapsamlı olarak tetkik ederek Çevresel Ayarlı Çok Faktörlü Verimlilik göstergesinin anahtar belirleyici faktörlerini tespit etmeye çalışmaktadır. Uluslararası ve ulusal kaynaklardan uyarlanan, toplam 51 (G20 ve OECD) ülkenin 1997-2011 yılları arasındaki verileri analize dahil edilmiştir. Sürdürülebilir yeşil büyümenin belirleyici faktörlerini saptamak ve ölçümlenemeyen veya gözlemlenemeyen bireysel heterojenlik gösteren kaynakların kontrolüne olanak tanımak amacıyla kesitsel zaman serileri analizi uygulanmıştır. Kayda değer bulguların içinde, finansal küreselleşmenin ve doğal olarak kriz dönemlerinin sürdürebilir yeşil kalkınma üzerinde olumsuz, yüksek teknoloji ihracatı ve iş dünyası güven endeksinin ise hızlandırıcı etkileri yer almaktadır. Sürdürülebilir yeşil büyümenin en yüksek ve pozitif seviyede hassasiyet gösterdiği bağımsız değişkenin katma değerli hizmet ve diğer sektörlerdeki büyüme (SVAG) göstergesi olduğu saptanmıştır. Ayrıca, belirleyici faktörlerin, EAMFP' deki değişimin yarısını açıklayabildiği görülmüştür. İktisadi Kalkınma ve İşbirliği Örgütü' nün, Çevresel Ayarlı Çok Faktörlü Verimlilik gösterge verilerinde güncelleme yapacağı bilgisiyle, gelecekteki araştırmaların daha kapsamlı veri setlerini içermesi beklenmektedir. Son olarak, yazar, bu çalışmada yer alan öneriler ışığında, her ülkenin varsıllığını sürdürmek amacıyla, verimlilik esasına dayanan, bağımsız ve özgün stratejisini belirlemesi gerektiğine kuvvetle inanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In an effort to support green economic policy making processes and endeavors for a viable future, this thesis focuses on remedies for problems involving global empowerment and the advancement of the humankind via establishment of determinants for sustainable green growth. Firstly, the work establishes the identity index as the Environmentally Adjusted Multifactor Productivity (EAMFP) for the measurement of sustainable green growth. Secondly, the study extensively explores the cardinal elements of green growth and attempts to identify the key determinants of EAMFP. Data involve 51 (G20 and OECD) countries, and is adopted from international and national resources encompassing the period of 1997-2011. Cross-sectional time-series model is implemented to establish the determinants of the EAMFP and to allow the control of the immeasurable or unobserved sources of individual heterogeneity. Significant results include that while financial openness and naturally the era of crisis decrease EAMFP, the high technology exports and business confidence have boosting effects. The factor for which sustainable growth exhibited the highest level of sensitivity was identified as growth in services, etc. value added (SVAG). Further, selected determinants demonstrated an explanatory power of about 50% of variance in EAMFP. Updates for EAMFP are expected, and future research is planned to include an even more comprehensive dataset. Finally, in light of suggestions contained herein, the author strongly believes that each country must devise an independent and original set of self-strategies based upon efficiency in pursuance of prosperity.