The response of Asian equity indexes to US macro-economic announcements
Asya hisse endekslerinin US makro iktisadi duyurularına verdiği yanıt
- Tez No: 475429
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ İKİZLERLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmanın amacı; 2009-2016 yılları arasında ABD makro ekonomik duyuruların, Tayland-50, Tayvan-50 ve Güney Kore-50 endeksleri üzerindeki etkisini incelemektir. Bu etkiyi gözlemlemek için, endekslerin kapanış fiyatları ve 6 makro ekonomik duyuruların beklentileri ile açıklanan gerçek değerleri arasındaki fark ile elde edilen sürpriz veriler kullanılmıştır. Yapılan analizde, her bir endeksin farklı makro-ekonomik haberlere tepki gösterdiği gözlemlendi. Tayland-50 endeksi, tüketici fiyat endeksi ve gayri safi yurtiçi hasıla duyurusundan etkilenirken, Tayvan-50 endeksi sadece gayri safi yurtiçi hasıladan etkilenmekte. Güney Kore-50 endeksi ise tarım dışı istihdam duyurusundan etkilenmektedir. Bir sonraki adımda daha ayrıntılı sonuçlar almak için, sürpriz değişkeni pozitif ve negatif olmak üzere iki gruba ayırdık ve analiz ettik. Tayland ve Tayvan endeksleri önceki analizde aynı verilerden etkilensede, Güney Kore endeksi yalnızca işsizlik oranından etkilenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study to examine the impact of US macro-economic announcements on Thailand-50, Taiwan-50 and South Korea-50 indexes between 2009-2016. In order to observe this effect, the closing prices of the indexes, the difference between the expectations of 6 types of macro-economic announcements and the actual released data have been used. In the conducted analysis, it has been observed that each index reacted to different macro-economic news. Thailand-50 index is found to be affected from the consumer price index and gross domestic product announcements, Taiwan-50 index is only affected from gross domestic product announcement and South Korea-50 index is found to be only affected from non-farm payrolls announcements. In order to take more detailed results in the next step, we have divided the surprise variables into two groups as positive and negative variables and analyzed them. While Thailand and Taiwan indexes have been affected from the announcements which are the same in the previous analysis, South Korea index has only been affected from the unemployment rate.