Türk Ticaret Kanunu'nda iyiniyetin görünüm şekilleri
The forms Of appearance Of good faith In Turkish Commercial Code
- Tez No: 475497
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL ALİ DURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Türk Ticaret Kanunu'nda yer alan iyiniyete ilişkin hükümler, farklı şekillerde ve kendi içerisinde derecelendirilerek Kanun'a yansımıştır. Ayrıca, bu hükümler değerlendirilirken her zaman Türk Medenî Kanunu'nun m. 3'teki anlamı ortaya çıkmamakta, farklı yaklaşımların gösterilmesi gerekli olmaktadır. Bu gereklilikten hareketle, TTK'nın iyiniyete ilişkin hükümlerini ele alırken bunlara Türk Ticaret Kanunu'nda İyiniyetin Görünüm Şekilleri adını vermekteyiz. Bu anlamda ilgili kanun hükümleri dört grupta toplanarak incelenmiştir. Bunlar; TTK'nın TMK m. 3/2 anlamında iyiniyete ilişkin hükümleri, TTK'nın dolaylı olarak TMK m. 3/2'yi işaret ettiği hükümleri, TTK'nın kötüniyet terimini kullanmasına rağmen özünde TMK m. 2'ye aykırılık oluşturan hükümleri ve TTK'nın kastı aradığı hükümleridir. Söz konusu çalışma, iyiniyetin yapısı ve anlamı itibariyle farklılığının ortaya konulmasını amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The provisions on good faith as contained in Turkish Commercial Code have had their implications on the Code in different forms and by being rated among themselves. Moreover, in evaluating these provisions, not always the meaning in art. 3 of Turkish Civil Code comes into view, but showing different approaches is necessary. Departing from this requirement, in addressing the provisions of Turkish Commercial Code on good faith, we designate them as the Forms of Appearance of Good Faith in Turkish Commercial Code. In this sense, the respective provisions of the code have been examined upon being gathered in four groups. These are the provisions of Turkish Commercial Code on good faith within the meaning of art. 3/2 of Turkish Civil Code, the provisions of Turkish Commercial Code whereby art. 3/2 of Turkish Civil Code is indirectly pointed out, those provisions of Turkish Commercial Code inherently contradicting with art. 2 of Turkish Civil Code although it uses the term bad faith, and those provisions of Turkish Commercial Code where it seeks intention.The study in question aims to reveal the difference in terms of its structure and meaning.