Centre commercial entre apologie et critique : Pour une étude compréhensive des formes de sociation à travers le cas de la Turquie
Savunma ve eleştiri arasında alışveriş merkezi: Türkiye bağlamında toplumlaşma formları üzerine kavrayıcı bir araştırma denemesi
- Tez No: 475496
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VERDA İRTİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Türkiye'de yaklaşık yirmi yıldan beri alışveriş merkezleri geniş çaplı bir artış göstermektedir; bu alanlar alışveriş haricinde çeşitli toplumsal ve kültürel aktiviteleri kendi bünyesinde barındırmaktadır. Bununla birlikte, alışveriş merkezlerinin toplumsal alanda artarak gördüğü ilgi git gide daha sesini duyuran bir toplumsal ve bilimsel eleştiri tarafından takip edilmektedir. Oysa bu eleştiri kalıplaşmış bir alışveriş merkezi temsiliyeti üzerine kuruludur. Buna göre burası tüketimin, bireyselleşmenin ve kurumsuzlaşmanın nihai mekanıdır. Alışveriş merkezi böylece bir dikotomi içinde ele alınmaktadır: bir yandan, sosyolojik çalışmalarda, egoist, hedonist ve narsist bireyin fabrikası olarak görülmektedir; diğer yandan, mimarlık ve işletme bölümleri tarafından gerçekleştirilen çalışmalarda rasyonel bireyin destekleyicisi olarak görülmektedir. Bu dikotomi bizi açıklama ve anlama arasındaki klasik kısır döngüye götürmektedir. Bu çalışma, alışveriş merkezi ziyaretçileri ile gerçekleştirilen derinlemesine görüşmeler etrafında inşa edilen temellendirilmiş kuram aracılığıyla bu ikiliği aşmayı hedeflemektedir. Alışveriş merkezi temsiliyeti ve deneyimi arasındaki fark bize şunu göstermektedir: Bu alanlar aynı anda sorumluluk, performans, otonomi gibi çağdaş toplumsal normların üretilmesine ve bu normların sorumsuzlaşmış ve performansızlaşmış bir alternatif benlik yaratımı ile tersine çevrilmesine katkıda bulunmaktadır. Bu çalışma böylece modern kurumlar ve onların toplumsal normların üretimindeki güçlü etkisi üzerine sahip olduğumuz statik algıyı sorgulamaya davet etmektedir.
Özet (Çeviri)
Over the past two decades, shopping malls have witnessed a massive proliferation in Turkey: in addition to shopping, these areas encompass various social and cultural activities. The gradual interest that shopping malls attract in the social space is nevertheless followed by a social and scientific criticism more and more enunciated. However, this criticism is based on a fixed representation of shopping mall as the ultimate place of consumption, individualization and deinstitutionalization. Shopping mall is thus considered through a dichotomy: on the one hand, in sociological products, it is seen as a contemporary individual which would be selfish, hedonistic and narcissistic; on the other hand, in the works carried out by the departments of architecture and management, it is perceived as the promoter of the rational individual. This dichotomy leads us to the classical vicious circle between explanation and understanding. Thereby, this work seeks to overcome it by a grounded theory built through the deep interviews conducted with visitors of shopping malls. The divergence between the representation and the experience of shopping mall shows us that these places contribute both to the reproduction of contemporary social norms as responsibility, performance and autonomy and to the inversion of these norms by an alternative invention of self which is deperformatized and deresponsabilized. Thus, this work invites to question our static perception of modern institutions and their influence in the production of social norms.