Networked health an analysis of health nonprofits' use of Facebook in Turkey
Ağ tabanlı sağlık Türkiye'deki sağlık sivil toplum kuruluşlarının Facebook kullanımlarının analizi
  1. Tez No: 475498
  2. Yazar: CANSU EKMEKÇİOĞLU DEDEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE NAZLI AYTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İletişim Bilimleri, Health Care Management, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Kent ve Taylor'un (1998) diyalog-temelli iletişim teorisinden hareket eden bu çalışma, sağlık alanında çalışan sivil toplum kuruluşlarının Facebook'u diyalog-temelli kullanıp kullanmadığını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu sebeple, bu çalışma sivil toplum kuruluşlarının Facebook sayfalarını (n=3), mesajlarını (n=140) ve yorumlarını (n=3,569) 1 aylık sürede incelemiştir. Veri, içerik analizi yöntemi kullanılarak sistematik bir şekilde tanımlanmıştır. Bununla beraber, söz konusu sivil toplum kuruluşlarının iletişimden sorumlu çalışanları ile yarı-yapılandırılmış görüşmeler düzenlenmiştir ve böylece onların Facebook'u bir iletişim ve ilişki kurma aracı olarak nasıl kullandıkları mercek altına alınmıştır. Sonuçlar göstermektedir ki, Facebook, temel paydaşlar ile stratejik ilişkiler kurmak açısından ciddi fırsatlar sunmasına rağmen, sivil toplum kuruluşları bu önemli şansı büyük ölçüde yakalayamamakta ve sitenin sağladığı iki-yönlü iletişimin sunduğu olanaklardan faydalanamamaktadır.
Özet (Çeviri)
Grounded in Kent and Taylor's (1998) dialogic communication theory, this study used multi-method research design to examine whether health nonprofit organizations use Facebook dialogically. This study has analyzed nonprofits' Facebook profiles (n=3), posts (n=140) and comments (n=3,569) during a one-month sampling period. The content analysis was conducted to systematically identify the data. In addition to this, semi-structured interviews were conducted to consider how communication practitioners use Facebook as a communication and relationship-building tool. The results suggest that though Facebook has immense opportunities to foster relationships with the key stakeholders, nonprofits are missing this significant chance to build a strategic relationship with users by failing to enjoy two-way communication that Facebook offer. The data shows that health nonprofits that operates in Turkey mostly avoid to stimulate dialogic engagement with the publics. Given the new model of patient-centered health care, the Internet and social networking sites have the potential to bridge the gaps prevalent in care services. Future research must focus on circumvent obstacles to effective use, and identifying relevant factors that increase their effectiveness among diverse audience. The establishment of long-term, trust-based, mutually beneficial relationships with publics is a conducive to further fuel not only health communication pipelines, but also overall health care processes, increasingly online.