Halka açık anonim ortaklıklarda ortaklıktan çıkarma hakkı
Squeeze-out of minority shareholders in public companies
- Tez No: 475510
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SITKI ANLAM ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Halka açık anonim ortaklıklarda ortaklıktan çıkarma hakkı, Türk Hukuku'na 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu m. 27 ile girmiştir. Çıkarma hakkı, halka açık anonim ortaklıklarda belirli bir hâkimiyet eşiğine erişen pay sahiplerine, başkaca bir sebebe gerek olmaksızın kalan pay sahiplerini şirketten uzaklaştırma imkânı vermektedir. Yabancı hukuklarda squeeze-out olarak ifade edilen Angloamerikan Hukuku kökenli bir müessesenin Türk Hukuku'ndaki karşılığı olan çıkarma hakkının önemi, hem hukuki hem de iktisadi işlevlerinden kaynaklanmaktadır. Çıkarma hakkının doğumu koşullarına ve kullanılması usulüne ilişkin esaslar II-27.2 sayılı Ortaklıktan Çıkarma ve Satma Hakları Tebliği'nde düzenlenmiştir. Bu çalışmada Tebliğ hükümleri, hakkın öngörülme amaçları göz önünde bulundurularak karşılaştırmalı hukuk, doktrin ve uygulama ışığında ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Turkish law first recognized the right of squeeze-out with Article 27 of the Capital Markets Law numbered 6362. Squeeze-out often refers to the right of a controlling shareholder that has reached a certain control threshold to exclude other shareholders from the company irrespective of lack of just cause. Squeeze-out as it is provided under Article 27 has its roots in Anglo-american law. The importance of this right arises from both its legal and economic functions. Rules regarding the use of squeeze-out are provided by the Communiqué numbered II-27.2 on Squeeze-out and Sell-out Rights of the Capital Markets Board. This dissertation aims to analyze the right of squeeze-out and provisions of this Communiqué in light of comparative law, doctrine, and practice.