Türk Borçlar Kanunu'nda sözleşmenin kurulması
Contract formation pursuant to Turkish Code of obligations
  1. Tez No: 475511
  2. Yazar: ZEYNEP DAMLA TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN MURAT DEVELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Türk Borçlar Kanunu'nda sözleşme, tarafların karşılıklı ve birbirine uygun irade açıklamalarıyla kurulmaktadır. Sözleşmenin kurulmasına ilişkin farklı teknikler mevcut olmakla birlikte Türkiye'nin de aralarında olduğu pek çok hukuk sisteminde, öneri ve kabul sisteminin benimsendiği görülmektedir. Bir sözleşme kurmak üzere yapılacak irade açıklamalarından ilki olarak adlandırılan öneri, sözleşmenin tüm esaslı noktalarını içerir ve önerenin, gelecek kabul açıklaması ile kurulacak sözleşmeyle bağlı olma niyetini ortaya koyar. Önerinin muhatabı ise bu öneriyi kabul ederek sözleşmeye taraf olur. Bu çalışmada da, öncelikle söz konusu irade açıklamaları sözleşmenin kuruluşundaki sıraları ile ele alınmış; ardından, bu açıklamalar arasında sağlanması gereken uyuşmanın kapsamı belirlenmeye çalışılmıştır. Bu çerçevede yeri geldikçe diğer hukuk sistemlerinden de örnekler verilerek, sözleşmenin kurulması süreci somutlaştırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
According to the Turkish Code of Obligations, the contract is concluded when the parties express their mutual wills to contract. Even though there may be several methods for contract formation, the conventional method that centers around the exchange of offer and acceptance is preferred in the majority of national laws including Turkish Code as well. The offer is the first manifestation of will presenting both the essential terms of the contract envisaged and the offeror's intention to be bound by the contract once his offer is accepted by the offeree. The offeree becomes also bound by the contract once accepted the offer. In the present study, we started by focusing on these two manifestations of will in the same order as they are presented in the code; and afterwards, we raised the issue of the extent of the concordance which must be established between the two. During our study, we have also given examples from other legal systems where necessary, in order to concretize the steps of contract formation.