Banking sector fragility, central bank credibility, macroeconomic performance and institutions: The case of Turkey
Bankacılık sektörü kırılganlığı, merkez bankası kredibilitesi, makroekonomik performans ve kurumlar: Türkiye örneği
- Tez No: 475527
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CELALETTİN RUHİ TUNCER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Ekonometri, Ekonomi, Banking, Econometrics, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu tez çalışması Türkiye ekonomisi 1996Ç1-2015Ç4 dönemi için Bankacılık Sektörü Kırılganlığı, Merkez Bankası Kredibilitesi, Makroekonomik Performans, Finansal ve Kurumsal göstergelerle ilgili üç çalışmadan oluşmaktadır. Birinci çalışmada Merkez bankası kredibilite endeksi hesapladıktan sonra Merkez Bankası Kredibilitesinin belirleyicileri Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası için incelenmektedir. İkinci çalışmada Bankacılık Sektörü Kırılganlık Endeksi oluşturulduktan sonra Bankacılık Sektörü Kırılganlığı, Merkez Bankası Kredibilitesi, Makroekonomik Performans, ve Kurumsal göstergelerin birbirleriyle olan ilişkileri Türkiye ekonomisi için araştırılmaktadır. Üçüncü çalışmada ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kredibilitesi Markov Rejim Değişim modeli ile makroekonomik, finansal ve kurumsal değişkenler açısından analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation consists of three studies related to the Banking sector fragility, the Central bank credibility, the macroeconomic performance, and the financial and institutional indicators for the Turkish economy over the period 1996Q1-2015Q4. First study examines the determinants of the Central bank credibility for the Central Bank of the Republic of Turkey after calculating a Central bank credibility index. The second study investigates the relationships between the Banking sector fragility, the Central bank credibility, the macroeconomic performance and the institutions in the Turkish economy after constructing a Banking sector fragility index. In the third study, the credibility of the Central Bank of the Republic of Turkey is analyzed in terms of macroeconomic, financial and institutional variables with the Markov Regime Switching model.