Uluslararası İnsan Hakları Hukukunda hakikat hakkı
Right to truth in International Human Rights Law
- Tez No: 475531
- Danışmanlar: PROF. DR. AKİF EMRE ÖKTEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 467
Özet
20. yüzyıl boyunca yaşanan ağır ve kitlesel insan hakları ihlallerinin ardından, benzer ihlallerin gelecekte bir daha yaşanmaması için, hesap verebilirliğin sağlanması ve hakikatlerin açığa çıkarılması çabaları artmıştır. Geçmiş ihlallere dair hakikati öğrenme talebi, 20. yüzyılın son çeyreğinde uluslararası hukukta hakikat hakkı olarak tanınmış ve güvenceye alınmıştır. Hakikat hakkı, mağdurların ve toplumun ağır insan hakları ihlallerinin gerçekleşmesine yol açan olayları, ihlalleri doğuran sebepleri ve faillerin kimliğini öğrenme hakkını ifade eder. Bu çalışma, geçmişte yaşanan ağır insan hakları ihlallerine ilişkin hakikatin açığa çıkarılması talebinin, uluslararası insan hakları hukukunda temel bir hak olarak normatifleşme sürecini incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Following the grave and massive violations of human rights throughout the 20th century, efforts to combat impunity and to recover the truth have multiplied in order to come to terms with the past and to prevent the recurrence of past human rights violations. Social claims of truth about the past were recognized in the last decades of the 20th century under the heading of 'Right to Truth.' The right to truth is defined as the right of the victims and of the entire society to know the truth about the facts that have led to grave human rights violations and the identity of perpetrators. The present thesis aims to study the processes of legal recognition of social claims for recovery of the truth about gross human rights violations in the past as a fundamental human right.