İlahiyat fakültesi öğretim üyelerinin Türkiye'de yüksek din öğretimi programları hakkındaki görüşleri
The views of faculty members at the faculties of theology on the higher religious education programs in Turkey
- Tez No: 475573
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmada, kuruluşundan günümüze yüksek din öğretimi kurumları olan İlahiyat Fakülteleri çeşitli yönlerden ele alınmış ve nasıl olması gerektiği çalışmamız sonucunda elde edilen veriler ışığında belirlenmeye çalışılmıştır. Uygulamalı bir araştırma olan bu çalışmada nitel araştırmanın görüşme tekniği kullanılmış, mevcut durum ve problemlerle ilgili görüş ve öneriler için bu konunun uzmanları olan farklı İlahiyat Fakültelerindeki öğretim üyelerine çeşitli sorular yöneltilerek görüş ve düşüncelerine başvurulmuştur. Araştırmanın giriş kısmında yüksek din öğretiminin genel durumuna değinilmiş, yine araştırmanın amacı, önemi, kapsam ve metodu hakkında bilgiler verilmiştir. Araştırmanın birinci bölümünde yüksek din öğretimi kurumlarının Cumhuriyet döneminden itibaren kuruluşları, programları ve günümüze kadar olan tarihi süreçleri çeşitli yönlerden ele alınıp değerlendirilmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde yüksek din öğretiminin sorun ve problemlerine yönelik öğretim üyelerinin görüş ve düşüncelerine yer verilmiş, elde edilen bulgular yorumlanmıştır. Üçüncü bölümde ise araştırmanın sonuçları ve bu sonuçlar doğrultusunda çeşitli önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, from their establishment to the present day Faculties of Theology as higher religious education institutes were discussed from various aspects and it was tried to determine how they should be in the light of data obtained as a result of our study. In this applied research study the qualitative research method was used, the faculty members who are expert in this subject were consulted by asking various questions about their opinions and thoughts for the advice and opinions about current situation and problems. In the introduction part of the research, the general situation of higher religious education was stated; again some information was given about the purpose, importance, scope and method of the research. In the first part of research since Republic Period the establishment of higher religious institutes, their programs and their historical processes to the present day were evaluated through various aspects. In the second part of the research, the thoughts and opinions of the faculty members was given about the difficulty and problems of higher religious education, the findings were interpreted. In the third part, the results of the research and various suggestions accordance with these results were given.