İlahiyat fakültesi öğretim üyelerinin tükenmişlik düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Examination of burnout levels of faculty of theology teaching members in terms of various variables
- Tez No: 957893
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL ORUÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma, ilahiyat fakültelerinde görev yapan öğretim üyelerinin tükenmişlik düzeylerini çeşitli demografik ve mesleki değişkenler açısından incelemeyi amaçlamaktadır. Tükenmişlik, bireyin iş yaşamında karşılaştığı yoğun stres, duygusal yıpranma ve motivasyon kaybı neticesinde ortaya çıkan psikolojik bir sendrom olarak tanımlanmaktadır. Bu bağlamda, öğretim üyelerinin mesleki tükenmişlik düzeylerinin değerlendirilmesi hem bireysel refahlarının hem de eğitim kalitesinin sürdürülebilirliği açısından alanyazında çeşitli araştırmalara konu olmaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın evrenini İnönü, Fırat ve Kilis 7 Aralık Üniversitelerinin ilahiyat fakültelerinde görev yapan öğretim üyeleri oluşturmuş, örneklemi ise kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemiyle belirlenen 104 katılımcı teşkil etmiştir. Veriler, kişisel bilgi formu ve Maslach Tükenmişlik Envanteri aracılığıyla toplanmış, SPSS yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada; betimleyici istatistikler, bağımsız örneklemler için t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) tekniklerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre öğretim üyelerinin tükenmişlik düzeylerinin orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Cinsiyet, yaş, akademik unvan, hizmet yılı, haftalık ders saati ve yönetsel görev durumu gibi değişkenlerin bazı tükenmişlik alt boyutlarında anlamlı farklılıklar yarattığı görülmüştür. Kadın öğretim üyelerinin erkeklere kıyasla daha yüksek duygusal tükenmişlik yaşadığı, yaş ve kıdem arttıkça kişisel başarı hissinin düştüğü görülmüştür. Ayrıca yönetsel sorumluluk taşıyan bireylerde tükenmişlik düzeylerinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bu bulgular, tükenmişlik düzeylerinin yalnızca bireysel değil, aynı zamanda kurumsal ve yapısal dinamiklerle de şekillendiğini göstermektedir. Araştırmanın sonuçları, öğretim üyelerine yönelik destek mekanizmalarının geliştirilmesi, mesleki tatminin artırılması ve iş-yaşam dengesi politikalarının güçlendirilmesi açısından öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the burnout levels of faculty members working in theology faculties in terms of various demographic and professional variables. Burnout is defined as a psychological syndrome that emerges due to intense stress, emotional exhaustion, and loss of motivation in professional life. Evaluating the burnout levels of faculty members is critical for sustaining both individual well-being and educational quality. The research was conducted using the relational survey model, one of the quantitative research methods. The study population consists of faculty members from the theology faculties of İnönü, Fırat, and Kilis 7 Aralık Universities. The sample comprises 104 participants determined through the convenience sampling method. Data were collected via a personal information form and the Maslach Burnout Inventory, and analyzed using SPSS software. Descriptive statistics, independent samples t-test, and one-way analysis of variance (ANOVA) techniques were employed. According to the findings, faculty members exhibited moderate levels of burnout. Variables such as gender, age, academic title, years of service, weekly course load, and administrative duties were found to significantly affect some sub-dimensions of burnout. Female faculty members experienced higher emotional exhaustion compared to males, and personal accomplishment tended to decline with increased age and seniority. Moreover, those with administrative responsibilities showed higher levels of burnout. These findings suggest that burnout levels are shaped not only by individual but also by institutional and structural dynamics. The results of the study provide important insights into developing support mechanisms for faculty members, enhancing job satisfaction, and strengthening work-life balance policies.