2002 sonrası Türkiye'nin yumuşak gücü ve kamu diplomasisi: Araçlar, uygulamalar ve etkileri
Turkey's soft power and public diplomacy after 2002: Instruments, practices and effects
  1. Tez No: 475624
  2. Yazar: AHMET KARAFİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILDIRIM TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Joseph Nye'ın teoriden ziyade analitik bir kavram olarak ele aldığı yumuşak güç, son yıllarda uluslararası politikada birçok ülkenin politika aracı haline gelmiştir. Sert gücün aksine uygulanabilirlik hususunda daha zahmetli olan yumuşak güç ile ülkeler, rasyonel politikalarla başkalarını kendine çekme amacı içerisindedir. Türkiye de yurtdışındaki Türk vatandaşlarına ve diğer ülke halklarına ulaşabilmek için son dönemde yumuşak güç uygulamalarına ağırlık vermiştir. 2002 yılından sonra Türkiye'nin dış politikası bir takım ilkeler üzerinden yeniden inşa edilmiştir. Yumuşak güç, yenilenen dış politika anlayışında bir unsur olarak yer almıştır. Yumuşak gücün kullanımına ve önemine dair kavramsal bir analiz sunan bu çalışma, 2002 sonrası Türkiye'nin yumuşak gücünü ele alacaktır. Bu doğrultuda çalışma içerisinde Türkiye'nin kültürel etkileşim faaliyetlerine, siyasi değerlerine, dış politika ilkeleri ve pratiklerine yer verilecektir. Yumuşak güç uygulamalarının uzun bir zaman dilimi içerisinde gerçekleştiğini dikkate alan bu çalışma, ayrıca yumuşak güç kapasitesinin arttırılmasında etkili olan kamu diplomasisi kavramı üzerinde de duracaktır. 2002 yılından bugüne kadar geçen süre zarfında Türkiye'nin yumuşak güç politikaları kapsamında farklı alanlarda çeşitli araçlar vasıtasıyla birçok çalışmada bulunduğu, projeler hazırladığı ve faaliyetler yürüttüğü sonucuna varmak mümkündür.
Özet (Çeviri)
The soft power which has been dealt by Joseph Nye rather as an analytical concept than a theory, has become the policy tool of many countries in international politics in recent years. Countries are in an effort to attract others to themselves with rational policies by implementing soft power which is more difficult than hard power in terms of applicability. Turkey too, has recently focused on applying soft power to reach the Turkish citizens abroad and the peoples of other countries. After 2002, Turkey's foreign policy has been rebuilt through a number of principles. Of these principles, Soft power has taken place as a factor in the renewed Turkish Foreign Policy understanding. This study, which presents a conceptual analysis of the use and importance of soft power is to address the soft power of Turkey after 2002. Accordingly, Turkey's cultural interaction activities, political values, foreign policy principles and practices are included in this study. This study which takes into account that soft power applications take place over a long period of time, focuses on the concept of public diplomacy as well, which is effective in increasing soft power capacity. During the period from 2002 until today, it is possible to reach the conclusion that Turkey has prepared and carried out many projects in different fields through various means within the scope of it's soft power politics.